Labyrintem Škodova paláce vás Praha provede mobilní aplikací s interiérovou navigací

Sedmipatrový Škodův palác v pražské Jungmannově ulici je skutečný labyrint, kde najít toho správného úředníka nebo přepážku může být stejně náročné jako složit Rubikovu kostku. Proto se Praha ve spolupráci s Operátorem ICT rozhodla, že Pražanům a dalším návštěvníkům Škodova paláce vše významně ulehčí. Nová mobilní aplikace vás bezpečně navede ke správnému cíli.

Škodův palác je sídlem magistrátních úředníků, kde lze vyřídit řadu věcí. Poplatky za komunální odpad, registrace psů, vyřízení Lítačky, ověřování podpisů, výpis z živnostenského rejstříku, kotlíkové dotace – to a mnoho dalšího vás zavede právě sem. Jde však o velmi rozsáhlou a spletitou budovu, kde svého úředníka občas jen stěží najdete.

Proto byla vytvořena mobilní aplikace Škodův palác. Ta v sobě nese seznam všech přepážek, poboček a úředníků, které se v budově nacházejí, a interiérovou navigaci, jež vás k nim zavede. Hledáte-li například konkrétní oddělení, stačí ho najít v záložce Odbory a oddělení nebo rovnou přímo vyhledat. Aplikace vám řekne, v jaké se nachází místnosti, jaké jsou úřední hodiny a případně další doplňující informace. A pak vás do daného místa také nanaviguje.

Interiérová navigace v sobě ukrývá všech sedm pater a podle toho, v jakém se zrovna nacházíte, tak to zobrazí. Pokud máte dorazit do vyššího patra, ukáže cestu k nejbližšímu výtahu nebo schodišti. V příslušném patře pak protáhne šipku až do kýženého cíle a celou cestu vás sleduje. Tak jako klasická navigace, kterou znáte „z venku“.

V budovách je však tradičně GPS signál slabý, a tak musely být pro zjištění vaší pozice nasazeny jiné technologie. Ve Škodově paláci byly nainstalovány tzv. beacony napojené na platformu Meridian, která provádí výpočet polohy na základě Bluetooth signálu.

První velká premiéra interiérové navigace

„Projekt interiérové navigace ve Škodově paláci je jedním z prvních, ne-li vůbec první, s tímto zaměřením v České republice, implementovaný v tak rozsáhlé a vnitřně složité budově, kterou se svými téměř 28 tisíci metry čtverečními Škodův palác je,“ říká Rostislav Dubský ze společnosti Eternal.

Právě Eternal je dodavatel kompletního řešení. Praha za něj prostřednictvím své městské společnosti Operátor ICT, která má projekt na starosti, zaplatila téměř 1,3 milionu korun. Šlo o dodávku serverové části, mobilní aplikace a zajištění integrace celého řešení, včetně instalace navigačních beaconů a integraci systému pro vlastní navigaci Meridian společnosti Hewlett Packard Enterprise.

„Fungování aplikace ve Škodově paláci po určité době vyhodnotíme a následně budeme moci případně doporučit hlavnímu městu, zda podobnou technologii nasadit i v další veřejných budovách v Praze,“ uvedla Helena Káhnová, projektová manažerka Operátora ICT.

Aplikace Škodův palác můžete zdarma stahovat v App Storu pro iOS i v Google Play.

Total
0
Shares
Další články