Krypto + budoucnost mobility: Byli jsme na Blockchain mobility hackathon v Mnichově

Hegemony evropského automobilového průmyslu, nadaci IOTA, která stojí za stejnojmennou kryptoměnou (~ $2,8 mld. USD) a přes 100 hackerů spojila předminulý víkend mnichovská Wayra, aby vyřešili problémy mobility za pomocí technologie blockchainu.

Bosch, BMW, Volkswagen, Deutsche Telekom and Deutsche Bahn kromě finančních prostředků také vyzvali zaměstnance, aby víkend strávili v záři obrazovek a mentorů. Vznikly tak unikátní týmy lidí, kteří jsou za normálních okolností v přímé konkurenci, ale ve Wayře spolu sdíleli znalosti pro dobro mobility, blockchainu, a nemluvě o cenách v podobě IOTA tokenů.

Hlavním pořadatelem hackathonu byla společnost Datarella – společnosti zaměřující se na aplikaci blockchainu známá svým projektem pro United Nation v Jordánsku a technologický fond Vito Veture z Mnichova.

Akce samotná začala poněkud netradičně u velkého plakátu s customer journey. Účastníci se tak dokázali rychle zorientovat, rozhodnout jaké části cesty chtějí řešit za pomocí blockchainu, zformovat 18 týmů a začít bojovat o 8 000 USD v kryptoměně IOTA a možnosti ucházet se o grant ve výši dalších 50 000 USD od nadace IOTA.

Jaké jsou nejhodnotnější realizované nápady:

1st place – OMS (5 000$ in IOTA)

OMS vytvořila API nad IOTA Tangle ke zjednodušení ukládání dat a metadat o dopravních společností jako jsou například spoje, cena apod. Zákazníci mohou rezervovat služby přímo za pomoci užití IOTA Tokenu.

2rd place – DDF (2 000$ in IOTA)

Decentralizovaná veřejná databáze nabíjecích stanic využívající blockchain Ethereum k ukládání statických dat a IOTA Tangle pro dynamické data jako je dostupnost a rezervace. Tým plánuje v budoucnu otevřít databázi pro další zařízení.

3nd place – Pacman on Wheels (1 000$ in IOTA)

Decentralizované tržiště pro nahrávky skutečného provozu, které jsou nezbytné pro trénování a testování autonomních aut. Řidič potřebuje pro zapojení pouze základní kameru v hodnotě 10 Euro a smartphone s LTE. Team také přišel z řešením, jak ušetřit data z FUP za pomoci zpracování dat na telefonu samotném a obejít tak potřebu odesílání dat na server.

Další zajímavé nápady:

  • Evan.networkDatabáze pro operátory létajících taxi – každý let vyžaduje několik potvrzení od řízení letového provozu, pojišťovny nebo rezervační platformy. Tyto entity mohou povolení k letu  podepisovat skreze evan.network, takže bude veřejně viditelné zda-li je let legitimní.
  • MobyMoby řeší problém s identifikací za pomocí hashování uživatelských dat a užitím Registru obyvatel jako autority pro jejich ověření. Každá služba pak může ověřit pravost entity pouze porovnáním hashů.
  • SuperCrispyPojištění blockchain peněženky, které mohou také například společnosti na sdílení kol využívat k přihlášení do služby (skrze Metamask) bez nutnosti další registrace Za možné škody se zaručí pojišťovna.

Total
7
Shares
Další články