Kompletní seznam zemí, které budou profitovat z umělé inteligence. Hint: jsou dvě

Kdo bude vládnout světu díky umělé inteligenci? Smůlu mají podle Kai-Fu Leeho, bývalého ředitele čínského Googlu, zejména země, které jsou malé a nemají dostatečně velké internetové giganty schopné využít technologie AI nebo algoritmy v zahraničí. Což jsou v podstatě všichni – až na dvě výjimky.

Kai-Fu Lee je jednou z nejvýznamnějších postav světových a zejména pak čínských internetů. Jako vědecký pracovník pracoval v Applu, byl viceprezidentem divize webových produktů v Silicon Graphics, korporátní viceprezident Microsoftu a zakladatel jedné z top světových výzkumných laboratoří Microsoft Research Asia v Pekingu. A také korporátní prezident Googlu a prezident jeho čínské pobočky. Aktuálně se věnuje svému VC fondu Sinovation Ventures, který zakládal. Napsal sedm bestsellerů.

Jak si všímá portál Quartz, Lee je známý tvořením velkých predikcí o tom, jak umělá inteligence (AI) ovlivní budoucnost. Podle něj například velké banky přijdou o své dominantní postavení a diplomy v humanitních oborech budou v automatizované budoucnosti nabývat na důležitosti.

Ti, co mají, a ti, co nemají

V nedávném rozhovoru pro magazín Edge pak Lee zmínil, že když přemýšlíme o výhodách AI, v některých oblastech se musíme mít na pozoru. „Jedním z problémů je ztráta zaměstnání a jak se s tím vyrovnat. Dalším problémem je rozdělení na ty, co mají a nemají. Lidé, kteří vyvíjejí AI algoritmy a budují AI firmy, budou ti, co mají. Lidé, jejichž pracovní pozice budou nahrazeny, jsou ti, co nemají. A mezera mezi nimi, ať už v bohatství nebo moci, bude dramatická, možná největší, jakou lidstvo zažilo.“

Podobně to vidí i v případě firem a zemí. Firmy dělí na ty, které umělou inteligenci mají, a na ty tradiční a pomalé v inovacích. Stejně se dají dělit i státy, byť tam bude hledání řešení ještě těžší.

Kai-Fu Lee

„Země s velkou populací, jejíž data jsou shromažďována a iterovaná přes AI algoritmy, budou v dobrém stavu,“ myslí si Lee. Tady je jejich seznam:

  • Spojené státy
  • Čína

Všechny ostatní ekonomiky by se měly připravit na problémy. „Země, které nejsou v dobrém stavu, jsou ty, které možná mají velkou populaci, ale nemají AI. Nemají žádné technologie, žádný Google, žádný Tencent, žádný Baidu, žádného Alibabu, žádný Facebook, žádný Amazon,“ říká Lee.

Redistribuce bohatství

„Tito lidé budou v podstatě datovými body pro státy, jejichž software je v dané zemi dominantní. Pokud země v Africe ve velkém používá Facebook a Google, bude jim poskytovat svá data, aby pomohla Facebooku a Googlu vydělávat víc peněz, ale jejich práce bude i tak nahrazena,“ predikuje Lee.

Konkrétní dopad to bude mít podle Leeho takový, že internetoví giganti ve Spojených státech a Číně budou vydělávat mnoho peněz. Sice i tam budou lidé trpět ztrátou práce, tamní vlády však pravděpodobně vymyslí určité transferní mechanizmy, které budou bohatství distribuovat i těm, kteří nemají. Na to slouží daně a bude možná také zaveden univerzální základní příjem.

Jiné země však podobné giganty mít nebudou, nebo jen velmi málo. To vytvoří problémy, protože nebudou dostatečně bohaté. Lee zároveň přímo kritizuje Evropu, která podle něj již určité problémy zažívá.

„Jejich odpověď byla prosadit antimonopolní zákony na americké společnosti jako způsob, jak z nich dostat peníze. To určitě není udržitelný přístup. Budou existovat chudší země v rozvojovém a nerozvinutém světě, které měly ambice a aspiraci jako Čína, využít levnější pracovní sílu na přilákání byznysů v průmyslu a postupně se dostat na cestu vyspělých zemí. Tenhle sen už zřejmě není možný,“ myslí si Lee s narážkou na již dostupné technologie AI a robotizaci, které pohánějí práci v průmyslu.

Total
1
Shares
Další články