Komentář: Nová směrnice o autorském právu a ochraně tvůrců neznamená konec internetu

Evropská komise. Zdroj: Flicrk, TPCOM
Evropská komise. Zdroj: Flicrk, TPCOM

Rozhodlo se o cenzuře a konci svobodného internetu! I to můžete často slyšet o nové směrnici o autorském právu, o kterém evropští poslanci hlasovali v úterý dopoledne. Nezapomínejme ale, že obsah, který na internetu tak rádi konzumujeme, musí někdo vytvořit. Běžně platíme za lístky do kina a za časopis. A i v digitálním prostředí čekají lidé, kteří se tvorbou obsahu živí, že dostanou za svoji práci zaplaceno.

To asi nikoho nepřekvapí, i když jsme si zvykli, že část obsahu neplatíme my jako čtenáři, ale inzerenti, jejichž reklamy nám jsou servírovány s vytvořeným obsahem. Z komentářů k návrhu se zdá, jako bychom také zapomněli, že články, filmy a další výtvory autorů jsou chráněné autorským právem. To mimo jiné znamená, že z takových výtvorů nikdo nesmí profitovat bez souhlasu tvůrce. V tom směrnice žádnou změnu nepřináší. Nový návrh jen reaguje na rozpor mezi teorií a realitou v digitálním prostředí.

Články 11 a 13

Největší kritiku sklízí články 11 a 13. Jde o nové povinnosti pro dvě skupiny, které dosud profitují z cizího obsahu, a odmítají za to platit tvůrcům nebo těm, kdo tvorbu zaplatili. První skupinou jsou úložiště, kterým kradený obsah přináší uživatele platící za rychlejší stahování a příjem z reklamy. Dále jde o digitální platformy, kde uživatelé konzumují úryvky z článků, často včetně fotek, diskutují o článku a často už se ani nepodívají na zdrojový článek. A každý chápe, že uživatelé znamenají příjem pro platformu i pro vydavatele, který tvorbu článku zaplatil.

Čím více uživatelů zůstane jen na platformě, tím méně peněz na zaplacení těch, co článek napsali. Navržené řešení je vlastně velmi jednoduché. Platformy se mají rozdělit o část příjmů, které jim plynou z úryvků článků. To se nevztahuje na samotné odkazy na článek, takže populární zkratka “daň z odkazu” je nesprávná. A úložiště mají zavést opatření k odhalování kradeného obsahu. Vyloučena mají být nová úložiště do určité velikosti, což je ústupek hlasům, že údajně nákladná povinnost zabrání vzniku nových služeb.

Nejde o konec svobodného internetu ani cenzuru

Neskrýváme, že mezi našimi klienty jsou autoři a firmy, které tvorba obsahu živí. Bez ohledu na to považujeme návrh za spravedlivý, a vidíme v něm jen narovnání pokřiveného stavu. Konkrétní řešení je výsledkem kompromisu a jde zatím jen o rámcová pravidla. Na zavedení konkrétní úpravy budou mít národní vlády minimálně další dva roky.

Určitě ale nejde o konec svobodného internetu ani cenzuru. Jde jen o ochranu práv těch, kdo nás svým obsahem baví a informují a i v digitálním prostředí očekávají za svoji tvorbu spravedlivou odměnu. Konečná volba je stejně na nás jako uživatelích. Bylo by ale smutné, kdybychom za nějakou dobu už neměli z čeho vybírat. Protože ruku na srdce: kdo z nás by chodil do práce zadarmo?

Úvodní foto: Flicrk, TPCOM

Total
1
Shares
Další články