Komentář Matyáše Mandíka: Jakou digitální revoluci přinese 5G

Všichni chceme znát, která technologie spustí další digitální revoluci. S největší pravděpodobností to nebude nový programovací jazyk, ani nástup AI nebo VR, ale zrychlení internetu s nástupem 5G sítí. Ono je vlastně jedno, jestli to bude právě 5G – důležité je, kdy se sítě zrychlí natolik, že už nebude potřeba nosit veškerý hardware v kapse.

Se stokrát rychlejším připojením než nabízí současné LTE budeme potřebovat jen obrazovku s připojením k internetu. Proč bychom měli mít tolik výpočetního výkonu v každém telefonu, notebooku a jiných zařízeních, když můžeme používat výpočetní výkon profi datacentra a jeho výsledky si bez čekání promítnout na obrazovce?

Postačí solidní displej

Už nebude potřeba investovat do výkonných procesorů a grafických karet. Prodlouží se i výdrž baterií. Bude vám stačit solidní displej, o všechno ostatní bude postaráno už na serveru. Obrovská revoluce to bude pro hraní počítačových her – už žádné drahé herní sestavy, žádné herní konzole a originální DVDčka s hrami. Na televizi prostě kliknete a hrajete. Za zlomek ceny získáte výkon celé serverovny. I proto se Google pustil do takového projektu s předstihem, jmenuje se Stadia.

Bude to podobná doba, jako když se videa přesunula z videokazet na internet. Nikdo si nebude instalovat aplikace k sobě do telefonu, prostě si pustí, co zrovna potřebuje, kdy to potřebuje. Poběží to sice na serveru, ale používat tu aplikaci budeme naprosto stejně.

A co se vývojářů týče, už se nepůjde spoléhat na to, že si uživatel aplikaci nainstaluje a bude jí ze setrvačnosti používat roky. Bude potřeba vyvíjet appky natolik oblíbené a užitečné, které lidi budou chtít používat každý den znovu a znovu.

Celý vývoj se výrazně zrychlí, protože nebude problém příště kliknout na ikonku konkurenta, který přinesl novou vychytávku. Ještě více než kdy jindy bude nutné hledat stále a nekompromisně onu maximální hodnotu pro uživatele a nejrychlejší možný vývoj nových funkcí.

Total
115
Shares
Další články