Kam zmizelo Quibi a Google Glass aneb technologie, které vzaly v roce 2020 za své

Ve světě technologických serepetiček všeho druhu, všemocných aplikací a vychytávek existuje řada slepých cest. Každoročně se s velkou pompou objeví řada nových a zázračných produktů, technologických skvostů a služeb – některé se uchytí, jiné nekompromisně skončí v propadlišti dějin. Které technologie a produkty odešly v tichosti ze scény v roce 2020?

Google Glass

Společnost Google představila své chytré brýle pro běžné uživatele v roce 2012. V únoru loňského roku však ukončila podporu Google Glass s označením Explorer Edition. Nešlo o masově rozšířený produkt, navíc byly brýle příliš drahé – prodávaly se v přepočtu za zhruba 35 tisíc korun.

Nunto však podotknout, že se Glass Explorer Edition přestaly prodávat na začátku roku 2015. Tento model byl spíše experiment a testovací nástroj pro vývojáře, než že by měl výrobce ambice jej masově rozšířit. Google však s brýlemi pro rozšířenou realitu neskončil a plně se soustředí na verzi pro firmy s označením Enterprise Edition. 

Segway PT (Personal Transporter)

Původní vynález firmy Segway, dvoukolový osobní dopravní prostředek oblíbený mezi turisty i policií, se společnost rozhodla po téměř po dvou desetiletích ukončit. A tak 15. července roku 2020 definitivně skončila výroba legendárního PT.

Quibi

Streamovací služba Quibi, kterou založil Jeffrey Katzenberg a vedla Meg Whitman, odstartovala teprve 6. dubna 2020 se dvěma plány předplatného – 4,99 dolaru (s reklamami) nebo 7,99 dolaru (bez reklam). Služba se zaměřila na mladší uživatele, její obsah byl dodáván v desetiminutových epizodách nazvaných „quick bites“ (QUI-ck BI-tes). 

Společnost se snažila odlišit tím, že se při uvedení na trh zaměřovala výhradně na mobilní zařízení a každý pořad zde uváděný byl natáčen a sestříhán jak v portrétním, tak landscape formátu, což umožňovalo jeho prohlížení při jakékoli poloze smartphonu. Na tvorbě obsahu pro službu Quibi se podílela řada významných tvůrců – a dokonce se jí podařilo probojovat se až ke dvěma výhrám Emmy – nikdy se jí ale nepodařilo získat dostatek předplatitelů.

Report firmy Sensor Tower z července tvrdil, že Quibi po úvodní tříměsíční zkušební době přišlo o 90 procent předplatitelů, přičemž pouhých 72 000 z jeho zhruba 910 000 uživatelů, kteří se na startu přihlásili, zůstalo jako platící zákazníci. (Společnost Quibi tato čísla vyvrátila s tvrzením, že byla „řádově nesprávná“, ale nikdy neposkytla žádné vlastní skutečné počty.)

Essential Phone

Startup Essential byl projekt Andyho Rubina, do kterého se pustil poté, co opustil Google. Rubin v Googlu vedl vývoj Androidu, který se pod jeho vedením stal nejpopulárnějším operačním systémem na světě. Být „otcem Androidu“ byla skvělá vizitka a investoři se mohli přetrhnout, aby Rubina podpořili ve vlastním podnikání. A tak vznikla společnost Essential, která se naplno pustila do modulárních chytrých telefonů.

Společnost byla ohodnocena na 1,2 miliardy dolarů než vůbec prodala jediný výrobek. Firma Essential v roce 2017 dodala na trh první a poslední smartphone, Essential Phone, spolu se dvěma modulárními doplňky: kamerou za 200 dolarů a 360° sluchátkovým konektorem za 150 dolarů. Všechny další produkty i plánovaný OS se v nějaké fázi vývoje odpískaly. Společnost Essential vloni na svém blogu oznámila konec a uvedla, že vzhledem k tomu, že nemá „jasnou cestu k dodání“ svého nejnovějšího smartphonu zákazníkům, „učinila obtížné rozhodnutí ukončit výrobu a ukončit provoz společnosti Essential“.

Notebooky Toshiba

Japonský technologický gigant prodal svou PC divizi konkurenčnímu Sharpu (který nyní patří tchajwanskému Foxconnu) za pouhých 36 milionů dolarů. Po uzavření obchodu si Sharp na přechodné období ponechal právo používat název Toshiba a v loňském roce notebooky rebrandoval na Dynabook, což byla původně řada notebooků Toshiba. Prodej PC divize byl součástí celkového odklonu Toshiby od spotřebitelských zařízení, kam spadaly například také televize. 

Total
1
Shares
Další články