Kam zmizelo ICQ?

Ikona kytičky se žlutým středem, zelenými a červenými listy, houkající parník při spuštění a klepání na dveře, když se připojí někdo z kontaktů – to bylo ICQ, aplikace, která vyšlapala cestičku Messengeru, WhatsAppu, Viberu a dalším. Kam zmizelo ICQ a používá ho v roce 2020 ještě někdo?

ICQ („I seek you“) byl ve své době populární samostatný klient pro instant messaging. Aplikaci vyvinula izraelská společnost Mirabilis a poprvé se objevila v roce 1996. O dva roky později ICQ koupil komunikační gigant AOL. Šlo ve své době o největší investici do izraelské technologie – AOL za ICQ zaplatila bezmála 290 milionů dolarů a dalších 120 milionů mělo být vyplaceno během dalších tří let v závislosti na úspěšnosti aplikace.

V roce 2010 jej odkoupila ruská investiční společnost Digital Sky Technologies (dnes známá jako Mail.ru Group) za 187 milionů dolarů. AOL nahradila ICQ vlastním messengerem.

V Mail.ru zapracovali na mobilní aplikaci, kterou začalo brzy využívat více uživatelů než desktopovou verzi.

Na rozdíl od svých konkurentů ICQ funguje dodnes a přežilo nástup nového typu komunikace, kterou přinesla smartphonová revoluce. Na ICQ se stále aktivně pracuje, přesné údaje o počtu uživatelů nejsou známy (poslední údaje hovoří o 10 milionech uživatelích měsíčně, z toho mělo být 6,7 milionů z Ruska, jenže jde o údaje z roku 2013). Mail.ru provozuje společně s ICQ také podobný messenger TamTam.

Ve správnou dobu na správném místě

ICQ byla jedna z prvních samostatných aplikací pro instant messaging a měla velký vliv na ostatní podobné platformy, které se v té době začaly prosazovat, jako byl Yahoo! Messenger, nebo MSN Messenger. V České republice bylo ICQ velice oblíbenou chatovací platformou a do roku 2012 se o oficiální prezentaci, podporu a překlad aplikace starala společnost Centrum Holdings.

ICQ se objevilo v době, kdy se internet masově rozšiřoval, a komunikace se začala přesouvat do online prostředí. Aplikaci umožňující chatování v reálném čase si uživatelé rychle oblíbili a ICQ se stalo synonymem internetové komunikace 21. století. V době své největší slávy, na začátku nového milénia, bylo na ICQ 100 milionů registrovaných účtů.

Skalní uživatelé si určitě vzpomenou na své šestimístné UIN, které každý registrovaný uživatel obdržel pro identifikaci. Dnes se tato čísla, zejména ta, která začínají nižším číslem, než je 5, prodávají na internetových aukcích.

ICQ se rychle rozvíjelo, mnozí tehdejší uživatelé si vybaví dodatečné funkce, jako byly třeba flashové minihry, které mohli uživatelé společně hrát, sdílení souborů, možnost vytvářet opravdu velké chatovací skupiny, tvorba botů, ale i možnost přidávat do chatů různé nálepky a emotikony nebo posílání SMS.

ICQ New, což je název nejnovější mutace, nabízí také posílání audio zpráv a jejich přepis nebo předdefinované odpovědi na základě analýzy obsahu zprávy. Samozřejmostí jsou také oblíbené skupinové videohovory. ICQ New nabízí funkci „kanály“, kde lze publikovat různá média a poznámky, podobně jako na zdi profilu Facebooku.

Mnoho klientů pro ICQ

Ne všichni využívali dedikovanou aplikaci ICQ a nabídka alternativ, které využívaly stejný protokol, byla poměrně bohatá. Za zmínku stojí oblíbený multiprotokolový klient Miranda, který podporoval i protokoly MSN, AIM, Skype, Jabber a další. Nebo QIP, mezi jehož velké výhody patřila také přenositelnost. Své příznivce měly také Trillian nebo Pidgin. Tyto alternativy byly oblíbené v neposlední řadě také proto, že nechrlily obrovské množství reklam jako dedikovaný klient. Oficiálně však bylo používání těchto alternativ v rozporu s podmínkami užívání ICQ.

Kdo pohnojil ICQ?

Jak bylo řečeno, ICQ je stále aktivní, k dispozici je desktopová i mobilní aplikace, dostupná je i webová verze. Přesto jsou doby jeho slávy dávno ty tam. Vliv na to má nepochybně přesun k mobilním aplikacím, sociálním sítím a rozšíření dalších aplikací v čele s WhatsAppem, facebookovým Messengerem a dalšími. Mnozí uživatele přestali ICQ používat také v souvislosti s ruským vlastníkem aplikace a obavami o své soukromí.

Problematické bylo pro nové uživatele také to, že nová verze vyžadovala při registraci provázanost s telefonním číslem namísto UIN, což prakticky znamenalo konec anonymity (číslo by však mělo zůstávat ostatním uživatelům skryto; a ostatně i WhatsApp je vázaný na telefonní číslo) a nemožnost založit si více účtů. Velká část uživatelů se ohradila také proti tomu, že ICQ začalo natvrdo blokovat alternativní klienty změnou protokolu. Nicméně k dispozici by mělo být API pro vývojáře, takže teoreticky je zde prostor pro vznik nových aplikací. Přesto nic zatím nenasvědčuje tomu, že by ICQ čekal ještě nějaký viditelný rozkvět.

Total
9
Shares
Další články