Jak si vybrat nejlepší webhosting? Nejnižší cena se někdy prodraží

Těžko dnes najdeme firmu, která nemá alespoň jedny webové stránky. Někdy jich z různých důvodů máme i mnohem více. Pro většinu projektů je dostatečným řešením standardní webhosting webových stránek. 

Webhostingy jsou ekonomickým řešením provozu našich internetových stránek. I docela slušně navštěvované webovky dokážou pohodlně, rychle a spolehlivě běžet na některém z českých webhostingů. Nepotřebujete tedy dražší řešení v podobě virtuálních nebo managed serverů, u kterých již náklady výrazně rostou a mnohdy k nim přibývají i další personální náklady v souvislosti se složitější správou. Webhostingových služeb je v Česku skutečně mnoho. Vyznat se v nich není snadné. Bez kvalitního srovnání webhostingů se vám může stát, že tu nejlepší nabídku snadno přehlédnete, nebo že nenajdete vůbec takový webhosting, který by vyhovoval vašim požadavkům.

Co vlastně webhosting je a jak se liší od jiných možností?

U webhostingu si pro svoje webové stránky pronajímáte prostor na cizím serveru, jenž je pro tento účel určen, a který hostuje i další podobné klienty, jakým jste vy. Přesný název této služby je sdílený webhosting. Setkáte se však i s alternativami, jakou je například multihosting.

Zatímco sdílený webhosting je určen pouze pro jednu webovou adresu, existuje i takzvaný multihosting, kde v rámci jednoho webhostingu máte možnost provozovat i více domén za jednu cenu (totožnou s cenou sdíleného webhostingu, nebo jen mírně navýšenou). Multihosting do určitého počtu domén je u kvalitních sdílených webhostingů standardní službou bez příplatku.

Obecně platí, že sdílený webhosting je nejlevnějším řešením a pro běžné projekty a webové stránky je naprosto dostatečným a cenově ekonomickým řešením. Za měsíční webhosting u nejlepších poskytovatelů webhostingu zaplatíte méně než 100 Kč za web, kdy se webem rozumí webové stránky na jedné doméně druhého řádu. Mnohdy je tato cena ale ještě mnohem nižší.

Říkáte si, že byste klidně zaplatili i více, vždyť jde o zanedbatelnou finanční položku? Pokud však provozujete více projektů na různých doménách, cena se nasčítá, a pak rádi sáhnete po některé z levnějších nabídek webhostingu. A tady skvěle poslouží kvalitní přehled těch nejlepších na trhu, jaký najdete na webu Testado.cz.

Co dělat, když webhosting pro mé potřeby již parametricky nestačí?

Stát se to může, protože sdílené webhostingy nabízí různá omezení. Což je logické. Jejich účelem není nabídnout provoz obřím e-shopům ani portálům s denní milionovou návštěvností. V tomto případě vás čeká podle náročnosti provozu vašeho webu virtuální server nebo vlastní (či dedikovaný) server umístěný v externí serverovně.

Jak nešlápnout při výběru webhostingu vedle

Ani profíci se někdy při výběru webhostigu nevyhnou omylu. Pro méně znalé bývá výběr ještě složitějším. Cena přitom je důležitým faktorem, ale rozhodně ne tím nejdůležitějším. Navíc měsíční náklady se u jedné domény liší v řádu desítek korun, takže skutečně je důležité hlídat si i ostatní parametry nabídky.

Začátečníkům, nebo těm, kdo neumí odhadnout, co jejich web přesně potřebuje, doporučuji při výběru webhostingu volit takový, který nabízí zkušební dobu zdarma. Může jít dokonce až o dva měsíce. Zkušební doba zdarma je výhodná i tehdy, pokud váš web ještě není v provozu a nechcete na něj vynakládat prostředky ještě dříve, než se naživo rozběhne. Na webhosting lze totiž samozřejmě umístit i weby v procesu tvorby.

Seriózní webhosting vám rovněž nabídne garanci vrácení peněz, které jste zaplatili v případě, když vám nebude vyhovovat. Nepodceňujte tento benefit. Zcela snadno se stane, že z jakýchkoliv důvodů přejdete se svým webem na jiný, a on, div se světe, na tom novém neběží, nebo běží s různými problémy. Možnost odejít z nového webhostingu bez zbytečné ztráty peněz pak rádi využijete.

Důležité při volbě sdíleného webhostigu je nastudovat si všechny jeho parametry. Jde o velikost prostoru pro web, prostoru pro databáze a její maximální velikost, prostoru pro e-maily, možnost multihostingu domén (pokud ano, kolika), velikost paměti pro PHP skripty a maximální doba běhu PHP skriptu, jestli je vzdálený přístup do databáze zdarma nebo za příplatek apod. Nerozumíte všemu? Proto se opět vracím k své radě: preferujte webhosting na zkoušku zdarma.

Naprostou samozřejmostí u dobrého webhostingu je 99,99% garance dostupnosti a upozornění na případnou odstávku. Pokud toto webhosting nenabízí, hledejte jiný.

Bezpečný webhosting je základ

Rozhodně si neříkejte, že zrovna váš web nebude žádné hackery zajímat, a tedy pro vás bezpečnost při výběru webhostingu nehraje žádnou roli. Dobrý sdílený webhosting musí umožňovat provoz domény na https (což je dnes už naprostý standard). Hlídejte si i jak často vaše data zálohuje a jak dlouho je uchovává. Obvykle se setkáte s denním, obdenním nebo týdenním zálohováním. Rozhodněte se, které vám vyhovuje. Doba uchovávání záloh bývá 5 až 28 dnů podle poskytovatele webhostingu. Zjistěte si i to, co vás čeká, pokud se potřebujete dostat k těmto zálohám. Samozřejmostí by měla být podpora na straně poskytovatele 24/7. Přístup k zálohám se řeší formou požadavku nebo přes FTP. Někdy je zdarma, jindy za příplatek.

Kvalitní podpora nemusí být samozřejmostí

Nikdy nevíte, kdy nastane problém. Proto se ještě jednou vracím k tomu, že podpora 24/7 na straně poskytovatele sdíleného webhostingu je velice vítanou. Nepodceňte ani různé možnosti formy komunikace s podporou: telefon a e-mail by měly být samozřejmostí. Jiné možnosti komunikace, jako je třeba live chat, jsou dobré bonusy navíc. Jestli jste měli šťastnou ruku při volbě poskytovatele, když narazíte na nezvyklý problém, zjistíte až ve chvíli, jakmile jej budete řešit. Tady mi nezbývá nic jiného, jen vám popřát hodně štěstí. A ne vždy se zadaří.

Nejlepší webhostingy

Nakonec ještě jako bonus uvedu pět nejlepších webhostingů roku 2018 tak, jak je zanalyzoval web Testado.cz. Na jeho stránkách najdete ke každému podrobné specifikace, parametry i ceny. Nemusíte si je tedy zjišťovat individuálně.

1. ONEbit BUSINESS
2. Český hosting
3. Savana 101
4. eBola BASIC
5. Wedos NoLimit

Výběr kvalitního webhostingu vám ušetří řadu problémů v podnikání. Takže mu rozhodně věnujte dostatečný prostor. Testado žebříček vám bude určitě nápomocen.

Total
1
Shares
Další články