Jak české GoodAI vytvořilo světově první nástroj pro výběr diamantů založený na AI

Česká společnost GoodAI Applied, zabývající se vývojem umělé inteligence (AI), se spojila s The Diamond Pro, poradenskou firmou na trhu s diamanty a společně vytvořily Ringo –  nástroj pro výběr diamantů používající umělou inteligenci.

Ringo využívá špičkovou technologii rozpoznávání obrazu k určení vnímané čirosti diamantu a pomáhá potenciálním kupujícím vybrat si tu nejlepší variantu pro jejich prsten. Nástroj analyzuje tvar a umístění diamantu, druh kovu z jakého je prsten vyroben a rozpočet kupujících. Tým GoodAI pro média sepsal případovou studii:

Jaký problém jsme řešili

Klient, obchodník s diamanty The Diamond Pro, nás oslovil s tím, že by svým koncovým zákazníkům chtěl poskytnout efektivní způsob jak si vybrat nejvhodnější kámen do zásnubního prstenu nebo památného šperku.

Nešlo jen o vyhodnocení nejvíce čirého diamantu pro kupujícího. Cena takových diamantů se pohybuje hodně vysoko, zatímco méně čirý kámen by mohl na pohled pouhým okem poskytnout srovnatelný estetický zážitek. Cílem tedy bylo umožnit kupujícímu zvolit správný poměr kvality, vizuální přitažlivosti a ceny, což není snadné odvodit z diamantových certifikátů bez odborné pomoci.

Co se nám povedlo

Náš tým GoodAI Applied spolu se společností The Diamond Pro vyvinuly nástroj Ringo, což je inteligentní průvodce na trhu s diamanty založený na AI. Ringo umožnil našemu zákazníkovi The Diamond Pro zefektivnit proces hodnocení diamantu a ušetřit čas a peníze na zapojení vzácných odborníků do každodenní komunikace s koncovými zákazníky. Ti jsou nyní schopni využít okamžité odborné rady nástroje Ringo ve webové aplikaci.

Nástroj Ringo využívá špičkovou technologii rozpoznávání obrazu a dokáže určovat okem vnímanou čirost diamantů podle jejich snímků, a to se stejnou důsledností a přesností jako lidský expert. 

Jak se nám to povedlo

Modely, na kterých stojí Ringo, využívají konvoluční neuronové sítě (CNN), což je podskupina metod tzv. hlubokého učení (deep learning) v oblasti umělé inteligence. Model používaný společností GoodAI Applied je založen na dvou špičkových architekturách CNN, modifikovaných verzích takzvaných “residual networks”. Natrénované modely na bázi CNN jsou velmi dobré v extrahování nejrelevantnějších prvků ze snímků.

Tým GoodAI

Technické modely, ze kterých se sestává Ringo, byly natrénovány na milionech snímků všeobecných témat, od zvířat a květin až po geologické útvary a hudební nástroje. Tyto modely pak byly přetrénované pomocí stovek anotovaných obrázků diamantů, dodaných zákazníkem.

Ústy zákazníka

“Společnost GoodAI byla fantastickým partnerem při vývoji Ringo. Bylo úžasné spolupracovat s GoodAI a sledovat jak se rodí nástroj, na který jsme tak pyšní: od nápadu až po funkční aplikaci, která zákazníkům poskytuje potřebné nástroje pro výběr diamantu pro jejich zásnubní prsten,” uvedl Michael Fried, výkonný ředitel, The Diamond Pro.

Nástroj Ringo je zprovozněn na stránkách https://www.diamonds.pro/ a již radí zákazníkům The Diamond Pro v nákupu diamantů.

Total
16
Shares
Další články