Jablečný vůz přestává být mýtus, Apple si namlouvá Hyundai

Zvěsti posledních měsíců se potvrdily, Apple jedná s výrobci automobilů o výrobě svého prvního elektromobilu. Společnost Hyundai Motor sdělila, že vede s Applem rozhovory o potenciální produkci Apple Car.

Hyundai by mohl dodávat společnosti Apple jak elektrické vozy, tak speciální baterie, které budou potřeba k pohonu Apple Car. I přes dostupné informace je však Apple Car nějakých pět až sedm let pozadu, protože nový vůz by mohl být představen pravděpodobně až v roce 2027. Podle vyjádření Hyundai Motor jsou diskuze v rané fázi a zatím ještě není nic rozhodnuto – společnost prý chápe, že Apple jedná i s řadou dalších světových výrobců. Přesto však podobné zvěsti posílily akcie Hyundai o 20 %.

Není to poprvé, co z veřejných informací vyplývá, že se Apple bude při výrobě vlastního elektromobilu spoléhat na partnery, beztak ve svém sídle v kalifornském Cupertinu nemá dostatečné zázemí na výrobu automobilů. Apple neplánuje vyrábět své produkty sám, místo toho se soustředí na to, co umí nejlépe – vytváří bohatou uživatelskou zkušenost a integrovaný software na míru, přičemž výrobu ponechává na těch, kteří se na ni specializují.

Nějaký čas se Apple tajil s tím, že chce vyvinout elektromobil. Tentokrát se zdá, že to myslí s vývojem automobilu i vlastních bateriových systémů vážně. Počátky podobných myšlenek známé jako „Project Titan“ sahají až do roku 2014. V té době začala společnost navrhovat své vlastní vozidlo od nuly. V určitém okamžiku od těchto plánů ale Apple ustoupil a přehodnotil své cíle. V roce 2019 bylo z vývojového týmu propuštěno 190 lidí.

Od té doby však Apple dosáhl dostatečného pokroku, aby se vývoj vozidel pro spotřebitele stal realistickým cílem. Pokud v roce 2014 připadaly plány společnosti někomu trochu přitažené za vlasy, dnes už by se měl mít na pozoru. Elektrifikace v dnešní době dramaticky ovlivňuje celé automobilové odvětví.

I Hyundai má vlastní plány na zahájení prodeje nových elektrických vozidel v roce 2021. Koncem loňského roku automobilka představila platformu pro elektromobily, na které se budou vyrábět tři nové modely. Zdá se, že tyto vozy Hyundai by mohly být dobrým základem pro stavbu Apple Car.

Dosud tedy není jisté, kdy Apple otevře brány svému elektrickému automobilu, ale z diskusí posledních dní se zdá, že na něm společnost pilně pracuje, a že by mohl brázdit silnice před koncem tohoto desetiletí. Bude zajímavé sledovat, s kým se nakonec Apple spojí.

Čeká nás automobilová renesance – přední technologické společnosti investují do elektrických a autonomních vozidel. Tento přechod s sebou přinese nový lukrativní trh, a kdo by nechtěl využít takové příležitosti?

Zdroj: 9to5mac, auto123, inputmag

Total
0
Shares
Další články