Intel na olympiádě v Pchjongčchangu rozsvítil olympijské kruhy s více než tisícovkou dronů

Olympiáda v Pchjongčchangu teprve začala, ale už má za sebou jeden zápis do Guinessovy knihy rekordů. Nemůže za to však žádný sportovec ani sportovkyně, ale technologie. Intel při příležitosti slavnostního zahájení vyslal do vzduchu v synchronizovaném vystoupení 1 128 dronů. Více takových jich zatím nikdy nikde neletělo.

Intel tím demonstroval svou přítomnost na třiadvacátých zimních olympijských hrách, kde nasadí i další technologie. Jako jeden ze sponzorů nabídne svou umělou inteligenci či techniku pro snímání obrazu ve 360 stupních. A také drony, jak popisuje Wired. Jihokorejské hry nejsou první akcí, která podobnou „droní letku“ zažila, ale tolik jich pohromadě zatím nikdo nesestavil.

Malé, ale schopné drony

Intel díky své platformě Shooting Star dokázal v Pchjongčchangu vytvořit z 1 128 svítících dronů ikonické olympijské kruhy, které se pak při zahajovacím ceremoniálu objevily předtočené v televizních přenosech. Vzhledem k nepříznivému počasí totiž Intel nemohl udělat show naživo. Fanoušci přímo v dějišti olympijských her by si však měli drony užít alespoň při medailových ceremoniálech. Při nich chce Intel pravidelně inscenovat představení s 300 drony.

Shooting Star je dron navržený Intelem právě pro takové příležitosti. Jde o perfektně synchronizované drony se čtyřmi vrtulkami a LED světly. Díky preciznímu nakódování a až 4 miliardám barevných kombinací z nich lze vytvořit úžasnou podívanou. Celý roj (drony měří necelých 40 centimetrů a váží 280 gramů) je přitom ovládán z jediného počítače, na němž běží platforma Shooting Star.

Vzhledem k tomu, že Intel již měl s podobnými synchronizovanými lety zkušenosti (v řádech pár stovek dronů), nebyla olympijská mise s více než tisícovkou dronů zas takový problém. Vše se totiž programovalo stejně jako pro jakýkoliv jiný počet.

Dronový snowboardista

Animátoři nejprve ve 3D designovém softwaru nakreslí celou choreografii, v níž pak každý dron získá konkrétní roli a chová se víceméně jako vzdušný pixel. Čím více dronů je, tím větší hloubky a lepšího efektu lze dosáhnout. Celou choreografii a ideální trasu letu pak hlídají počítačové algoritmy.

Nejde tak zdaleka jen o olympijské kruhy. Intel při zahájení ukázal také velmi věrného snowboardistu, čímž ukázal, čeho všeho jsou jeho drony schopné.

„Abychom dokázali z více než 1 200 dronů vytvořit opravdovou a věrnou verzi snowboardisty, použil náš animační tým fotografii reálného snowboardisty v akci, abychom na nebi vytvořili perfektní obrysy a tvar,“ popisuje Natalie Cheungová, generální manažerka dronových světelných show Intelu.

Intel svým vystoupením v Pchjongčchangu přepsal svůj dosavadní zápis v Guinessově knize rekordů za největší počet bezpilotních letadel (dronů) vysílaných současně. V roce 2016 se zapsal 500 drony, nyní rekord více než zdvojnásobil. Z letošního CES pak drží i rekord v uzavřeném prostoru. Při své show nechal v budově vzlétnout 100 svých nových Shooting Star Mini dronů.

„Ve své podstatě se tu technologie potkává s uměním,“ komentoval pro Wired droní kreace Anil Nanduri, generální manažer dronů v Intelu.

Total
0
Shares
Další články