Infografika: Jak se ve světě cenzuruje internet a jak je na tom Česko?

Když loni prošla parlamentem novela loterijního zákona, která umožnila blokovat online loterie, rozvířila se znovu diskuze o riziku cenzury internetu. Jak je na tom Česko v porovnání se zbytkem světa? Na to se můžete podívat v infografice, kterou publikovala skupina bezpečnostních expertů vpnMentor.

„Přístup k informacím a obsahu na internetu je stále omezován online cenzurou. Jeví se tak jako poslední překážkou ke svobodě informací,“ říká Ariel Hochstadt, spoluzakladatel společnosti vpnMentor, autor knih o online problematice a bývalý manažer pro Gmail.

Jak se liší cenzura internetu ve světě? Zatímco v Rusku budete mít omezený přístup k politickým médiím, v sousedním Finsku se pouze nedostanete na torrent a v USA nebo Velké Británii není internet omezen skoro vůbec. Překvapující umístění v tomto žebříčku má Japonsko, kde omezení chybí zcela.

Cenzura internetu v ČR není

V Česku je volný přístup k informacím na poměrně dobré úrovni. Velkým pozitivem je vládou nekontrolovaný vyhledávač Seznam.cz, což mimo jiné znamená, že Google nemá takovou moc.

Podle tohoto žebříčku má Česko dobrou známku 9,5 z maximálních 10. Lépe než my jsou na tom ale USA, Kanada, Japonsko, Estonsko, Island a většina zemí západní Evropy. Předběhlo nás třeba i sousední Slovensko.

Přesto jsme na tom dobře. „Na druhou stranu, opatření vlády přijaté v lednu 2017 o omezení herních a loterijních společností může být varovným signálem. VPN tak zůstává důležitým nástrojem pro ochranu soukromí a samozřejmě díky skryté adrese máme nabídku Netflix neomezenou,“ říká Ariel Hochstadt.

Rizika zvýšilo ministerstvo financí

O rizicích vyplývajících z blokování online loterií jsme už na Těch internetech psali. Varuje před nimi i Hochstad. „Nebezpečí je spojeno s rozhodnutím blokace herních společností. Samozřejmě nechceme rozvoj gamblerství nebo dětské pornografie. Avšak jednou omezíte toto, pak zas ono a po chvíli zjistíte, že nemůžete nikam,“ dodává.

Pro zaručení bezpečnosti doporučuje používat VPN, který si leckdo pořídil hlavně kvůli omezené nabídce Netflixu. Přístup ke globálnímu obsahu videotéky ale není jediným pozitivem, důležité je soukromí – nikdy nevíte, co na vás v budoucnu kdo vytáhne.

Infografiku shrnující online cenzuru celého světa najdete na blogu vpnMentor a přiloženou níže.

online_cenzura_mapa_sveta_2017

online_cenzura_hodnoceni_2017

Total
11
Shares
Další články