Iglou, aby v zimě neumrzli: Jak chce česko-francouzská dvojice rozšířit nouzový přístřešek pro bezdomovce

Češka Pavla Klečková a Francouz Emmanuel Chilaud si již na začátku svého vztahu říkali, že v budoucnu chtějí pomáhat lidem a vrátit tak alespoň částečně společnosti to, co mají. V té době ještě nevěděli, jestli chtějí pomáhat v Africe, dětem nebo třeba seniorům. Začátkem loňského roku si však přečetli o umrznutí bezdomovce u Karvinského nádraží – a protože oba v Karviné pracovali, zpráva je zasáhla.

„Říkali jsme si, jak je možné, že i v dnešní době může člověk venku umrznout. Začali jsme se o bezdomovectví více zajímat, rozumět kdo jsou, proč se nezačleňují zpět do normálního života, kde žijí. Navštívili jsme několik prohlídek Pragulic, pomáhali Armádě Spásy a v dubnu jsme na Facebooku viděli Iglou,“ popisuje Klečková pro Tyinternety.

Iglou je nouzový přístřešek na ochranu bezdomovců proti umrznutí a omrzlinám, kteří nemohou navštěvovat noclehárnu. Jde o „tunel“ z polyethylenové pěny s dvířky po obou stranách, který se díky lidskému teplu uvnitř vyhřívá. Uvnitř tak může být o 15-18 stupňů více, než je venku – takže například pokud je -10°, uvnitř bude minimálně pět nad nulou.

„Iglou není náš výmysl, ale jednoho šikovného Francouze, který nám předal veškeré know-how, bez nutnosti zakoupení licence. Společně jsme v červenci vyrobili první Iglou a zároveň stále zůstáváme v kontaktu, vzájemně spolupracujeme na zlepšeních,“ vysvětluje Klečková, která se v rámci neziskové organizace zaměřuje na administrativní a Chilaud na technickou oblast.

Letošní zimu bere dvojice jako pilotní a na začátku projektu se rozhodli prvních 20 Iglou financovat z vlastní kapsy (jeden přístřešek vyjde na pět tisíc korun). Spolupracují přitom s Armádou Spásy a Slezskou diakonií – ti definovali 20 lidí bez domova, kteří během zimy budou Iglou testovat.

Podle slov Klečkové již teď projevují zájem o spolupráci charitativní organizace napříč celým Českem. Celkově je poptáváno přes 60 Iglou. „Chtěli bychom, aby každý bezdomovec v České republice, měl v době velkých mrazů své Iglou. Aby tak byl aspoň trochu chráněný před zimou,“ popisuje.

Někteří bezdomovci totiž z různých důvodů nemohou využít noclehárny – například kvůli nemoci, psovi, partnerovi nebo i alkoholu. „Iglou však nemá nahradit normální domov a je to pouze dočasné řešení,“ dodává Klečková.

Total
1
Shares
Další články