Homeport představil své elektrokolo pro bikesharing. Chce s ním i do Prahy

Česká firma Homeport provozuje bikesharing v 18 světových metropolích. V Praze ale zatím není, oficiální systém sdílení kol tu zatím chybí. To se brzy má změnit a Homeport má zájem. Není ale jediný. 

Symbolicky v Karlíně představila firma Homeport své nové elektrokolo, vyvinuté speciálně pro bikesharing. Karlín je v Praze laboratoř městské cyklistiky: je rovný, přehledný a v roce 2012 v něm byl zaveden obousměrný provoz cyklistů téměř ve všech jednosměrkách. Právě zde Homeport sídlí a představuje zákazníkům svoji bikesharingovou infrastrukturu.

Bikesharing v Praze: už příští rok?

Ne nadarmo nové kolo představil Homeport právě teď a právě v Praze. V současnosti zde sice funguje růžový bikesharing Rekola, oficiální systém pro sdílení kol ale zatím chybí. To by se brzy mělo změnit. Provozovatele oficiálního městského systému se 120 stanicemi a zhruba tisícovkou kol dostal za úkol vybrat pražský Dopravní podnik.

Rekola bikesharing
Rekola jsou aktuálně nejrozšířenějším systémem na sdílení kol v Praze. Oficiálně podporované městem ale nejsou

Výběrové řízení vypíše letos a bude mít formu soutěžního dialogu. Dodavatel bude mít na starost komplexní vytvoření a navazující provoz a údržbu systému. Zajistí ale také výrobu kol, vybudování stojanů pro kola, aplikaci umožňující platby za užívání kol, hardware a software pro monitoring kapacit, komunikaci s uživateli apod.

Homeport se tendru hodlá zúčastnit, a pomoci mu má právě i nové elektrokolo, které se vzhledem ke kopcovitému terénu Prahy hodí. Firma ale nebude jediným zájemcem o provozování pražského bikesharingu. Zájem už v minulosti avizoval současný provozovatel městského mobiliáře JCDecaux, který dodává bikesharing do mnoha měst v celosvětovém měřítku. Dalším zájemcem bude zřejmě Velonet ČR, dceřinná firma dalšího reklamního provozovatele BigBoardu.

Paris Velib JCDecaux
Pařížský bikesharing Vélib od JCDecaux. Foto: Vašek Kříž

Ekolo pro Oxford i pro Prahu

Nové elektrokolo představené Homeportem je sice určené do anglického Oxfordu, pokud ale firma uspěje, objevovat by se mělo i v Praze. Je určené pro celoroční provoz, nabízí maximální rychlost 25 km/h a dojezd až 55 km. Do šasi kola je integrováno přední i zadní světlo, čímž nedisponuje žádné jiné elektrokolo na světě. Má programovatelný motor, díky kterému lze nastavit profil daného elektrokola v účtu zákazníka.

Kromě počítače funguje aplikace také na mobilních zařízeních s operačním systémem iOS, Android a Windows. Elektrokolo obsahuje také modem a GPS, díky kterému je možné kdykoliv zjistit, kde se právě nachází. První sérii nových elektrokol vyexpeduje do Británie, do univerzitního města Oxford.

Elektrokolo od Homeportu
Nové elektrokolo představené firmou Homeport

Homeport funguje od roku 2005, v současnosti provozuje bikesharing v 18 městech s více než 10 000 koly. Je mimo jiné v Anglii, Francii, Polsku, Rusku nebo Saudské Arábii. Kromě kol a elektrokol firma vyrábí stanice i software pro bikesharing, vše v Česku.

Total
0
Shares
Další články