Hackeři jsou často etičtější než ostatní, říká whitehat hacker Pavol Lupták

Pavol Lupták se označuje za etického hackera. Je také kryptoanarchistou, voluntaristou a anarchokapitalistou. A dnes především obchodníkem a manažerem. Propůjčuje firmám své výjimečné schopnosti za klávesnicí počítače. O hackerech si s námi promluvil v době, kdy se jich desítky sjíždějí na pražský Hackers Congress Paralelní Polis.

Etické hackování

Pavol Lupták je bezpečnostní specialista se čtrnáctiletou praxí v oboru penetračního testování a IT bezpečnosti. Je také „whitehat“ hacker, což se dá přeložit jako etický hacker. Když už jde jako hacker otestovat odolnost systému, je to práce, na kterou je najatý.

Také od roku 2007 vede firmu Nethemba s.r.o., kde se společně s kolegy specializuje na bezpečnost webových aplikací a všemožné penetrační testy. „Etické hackování je pro mě i mých dalších deset kolegů hackerů hlavním příjmem, zákazníky máme z Čech, Slovenska i dalších zemí,“ představuje Pavol Lupták hlavní náplň své činnosti.

Dobří a zlí hackeři… a hackerky

pavol_luptak_hacker_3Kromě „whitehat“ se hackeři rozlišují ještě na „greyhat“, kteří se do „testování“ systémů pouštějí na vlastní pěst a nikoho se neptají na povolení. Výsledky ale pak předloží firmě nebo vlastníkovi webu jako varování, aby ho poučili o tom, že není dobře chráněný. Za ‘greyhat’ bychom mohli označit světově proslavené uskupení Anonymous. „Běžný uživatel internetu se pohybuje v jistých mezích, kdežto hacker se je prakticky vždy snaží překonat,“ říká na to Pavol.

Poslední tip hackerů – „blackhat“ – jsou už hackeři, se kterými nechcete mít co do činění. Právě ti kradou data a podnikají útoky pro své vlastní obohacení. „Určitě si ale nemyslím, že všichni hackeři jsou jen zlí kluci. Velké množství hackerů je dokonce podle mě etičtějších než průměrná část populace,“ vyzdvihuje hackery Pavol Lupták.

Hackingu se podle Pavola věnuje i stále více žen. Největší nárůst je v Německu nebo USA, kde existují dokonce čistě ženské hackerspace (hackerské uskupení). V Čechách nebo na Slovensku tomu tak ale pořád není.

Etický kodex neexistuje

pavol_luptak_hacker_2Etický kodex hackera neexistuje. Každý věří něčemu jinému a podle toho se i chová. Snad každý hacker se v kariéře dostal do bodu, kdy dle svého uvážení jednal morálně, přestože jeho činy prakticky hraničily s legalitou. Jako prudce nemorální společně „whitehat“ i „greyhat“ hackeři vidí krádeže osobních informací nebo kreditek.

V hackování tuhých autoritářských režimů, jako je třeba Severní Korea nebo Kuba, tedy takových, které chtějí zakazovat anonymizační nástroje a mít o všem na „internetu“ přehled, už zas tak závažný problém nevidí, ba naopak.

Za absolutní tabu se ale považuje obtěžování žen. „Známý je třeba případ slavného hacktivisty Jacoba Appelbauma. Tomu tyhle nemorální aktivity procházely několik let. V hackerské komunitě se o tom moc veřejně nehovořilo. A provalilo se to až po mnoha letech, říká Pavol.

Šifrování natruc státu

Pavol je kryptoanarchista, voluntarista a anarchokapitalista. A své přesvědčení vnímá jako ten nejspravedlivější pohled na svět. „Podle mě tenhle přístup nejvíc respektuje individualitu každého člověka. Nemorální je podle mě jakékoli jednostranné vynucování čehokoli. Jsou to třeba daně, které na nás uvaluje stát. O co i bojuje velké množství hackerů po celém světě, je bezpečný a volný kyberprostor pro všechny uživatele, který bude založený na dobrovolnosti a svobodě a kde nás nebude moct ovlivňovat stát, ani politici,“ představuje vizi komunity Lupták.

pavol_luptak_kryptoanarchie

Názor na to, jestli jsou představy „whitehat hackerů utopie, nebo naopak realita blízké budoucnosti, si můžete udělat na Hackers Congress Paralelní Polis 2016, kam se hackerů a hackerek z celého světa slétne skoro padesát. Kongres proběhne o víkendu od 30. září do 2. října v Paralelní Polis v pražských Holešovicích. Lístky jsou v předprodeji k mání za 1490 Kč. Zaplatit je ale můžete jen v bitcoinech nebo přes PayPal.

Total
8
Shares
Další články