Google Home umožní překlad v reálném čase, a to i v češtině (i když česky zatím neumí)

Lasvegaský festival spotřební elektroniky CES 2019 se mimo jiné stal bojištěm dvou nejrozšířenějších hlasových zařízení Alexa a Google Home.

Přesto, že Alexa stále podle posledních zpráv v celkových čísel samostatně instalovaných chytrých reproduktorů v US vede (dle RBC Capital Markets je penetrace Alexi v US domácnostech 31 % a Google Home 23 %), v titulcích novinek nových funkcí se objevuje především Google Home.

O největší pozornost se postarala včera představená funkce překladu v reálném čase do 27 jazyků a to, sedněte si prosím na židli, včetně češtiny. Jde o přelomovou věc, neboť Google Home zatím česky neumí, a to výrazně brání jeho masovému rozšíření (dle čísel z Alza.cz bude jeho majitelem něco málo nad deset tisíc lidí v ČR).

Funkce tlumočení na Google Home ovšem vytváří mnoho nových příležitostí použití v Česku i bez podpory v češtině.

Něktěří mohou namítat, že jde o technologii, který byla už před dvěma lety představena na Google Pixel Buds nebo v omezené podobě v aplikaci Google Translator. Dovolím si namítat, že tahle situace je odlišná. Google Home má skvěle zvládnutou práci s okolním šumem, je vybaven dvěma mikrofony a kvalitním reproduktorem, v případě Google Home Hub ještě displejem pro kontrolu překladu. Tyto aspekty otevírají dveře pro mnoho jiných použití, než bylo právě v případě Pixel Buds.

Posuďte sami ze zinscenovaného příkladu překladu angličtina – mandarínština:

Dle videa dokonce není třeba využívat nativní jazyk zařízení a je tedy možné překládat z čínštiny do češtiny. Míst k nasazení je nepřeberné množství, od hotelů, kde je výskyt cizinců bez anglického jazyka pravděpodobný, až po české úřady, kde je výskyt českých úředníků bez znalosti anglického jazyka skoro jistý.

Pro ilustraci stavu uvádím prohlášení vedoucího odboru cizinecké policie jihomoravského krajského policejního ředitelství Miroslava Tótha: „Jsme v České republice, úřední jazyk je tu čeština,“ prohlásil ještě v roce 2016.

Jsou však místa, kde je vzájemné porozumění ještě důležitější. Nasazení této technologie například v nemocnicích může mít výrazný dopad na kvalitu lidského života i zdravotní péče.

Zatím jediné dva stíny padající na úvodní nadšení jsou otázka nakládání s daty. Dle podmínek je možné hlasová zadání kdykoliv smazat, nicméně do té doby k nim bude mít přístup každý držitel údajů k danému Google účtu, a to v některých případech včetně konkrétního záznamu. Druhým stínem je neznalost termínu, kdy tato funkce bude na chytrých reporoduktorech od Googlu dostupná.

Total
3
Shares
Další články