Google Assistant chce vládnout domácnosti. První v telefonech Pixel a repráčku Home

Google představil v úterý večer velké novinky pro nadcházející sezónu. Hlavním tématem by nový hardware, hlavně v podobě telefonů Pixel, ale jakýmsi spojovacím článkem a zajímavým, ač upozaděným tématem, je nová služba Google Assistant. Představuje konkurenci pro hlasové asistentky Siri a Cortana. Chce však být ještě chytřejší.

OK Google, jdem na to

Google dlouho neměl pro hlasové asistentky Siri od Applu a Cortana od Microsoftu přímou konkurenci, i když jeho chytré napovídání v rámci služby Google Now a inteligentní vyhledávání mnohé jejich funkce zastaly. Teď ovšem přichází s vlastním řešením hlasového „sluhy“, který má být o hodně chytřejší než konkurenční řešení. Jmenuje se Google Assistant a postupně se jej dočkáme ve všemožné chytré elektronice nejen se značkou Google, ale i v ostatních zařízeních.

Umělá inteligence Googlu se velmi rychle učí a výsledkem toho by měly být právě i schopnosti nového Google Assistant. Hlasově ovládaný pobočník bude schopen odpovídat po vyslovení hesla „OK Google“ na rozličné otázky a reagovat na všemožné příkazy.

A to i na takové, které konkurenční Cortana nebo Siri zatím nejspíš nezvládnou. Podle kontextu asistent pozná, na co se zrovna uživatel ptá, a tak snadno zjistí třeba odpověď na otázku „Kdy mi letí letadlo do Londýna“ nebo bude schopen reagovat na sekvenci dotazů, u kterých pozná, že se stále uživatel ptá na jedno zadané téma.

Otevřená platforma

Asistent má mít propojení se všemi službami Googlu a i s jeho hardwarem, takže bude schopen na hlasový povel uživatele najít třeba požadované fotografie z alba Fotky Google nebo dovede přehrát libovolnou písničku. Videa, fotky a hudbu umožní funkce přehrát prostřednictvím zařízení Chromecast rovnou na televizi nebo domácí hi-fi sestavě. Firma se chlubí tím, že asistent zvládne i úkoly, jako třeba „Přehraj tu písničku, co zpívala Shakira v Zootropolis“.

https://youtu.be/nWiIWyCeZso

Asistent umí využívat i funkci vyhledávače Feature Snippets, což jsou výstřižky informací z nejpopulárnějších služeb, které se zobrazují při klasickém vyhledávání vpravo v rámečku na stránce s výsledky. A data tahá také ze znalostní databáze Knowledge Graph. Při vyhledávání odpovědí a souvislostí nebude asistent spoléhat jenom na služby Googlu. A zrovna tak nebude fungování asistenta omezeno jen na zařízení od Googlu.

Firma proto představuje dvě novinky. V prosinci firma spustí platformu Actions on Google, která umožní vytvořit vývojářům vlastní akce a příkazy, na které bude schopen Assistant reagovat. A to dokonce do takové míry, že aplikace budou moci například skrze asistenta klást doplňující otázky. Takže když uživatel digitálního pomocníka požádá, aby mu zavolal třeba Uber, aplikace sama se ho „ústy“ asistenta zeptá, kam si přeje jet.

A aby se funkce hlasového pomocníka mohly objevit i v dalších zařízeních a nejen v přístrojích od Googlu, vydává firma Assistant SDK, které umožní snadnou implementaci do různorodého hardwaru.

Pixely nahradí Nexusy

Prozatím začne chytrý asistent svou kariéru v nových smartphonech Google Pixel, které byly rovněž představeny, a také v reproduktoru Google Home, který již firma prezentovala na konferenci I/O.

Google Home tedy bude konkurencí třeba pro Amazon Echo a jeho asistentku Alexa a bude doslova naslouchat všemu, co se šustne v domácnosti okolo něj. Bude stát 129 dolarů.

https://youtu.be/Rykmwn0SMWU

Smartphony Pixel pak znamenají konec pro řadu chytrých telefonů Nexus, v podstatě však přebírají jejich filosofii, i když v mnoha směrech jdou vlastní cestou. Narozdíl od nexusů tak budou nové modely Pixel a Pixel XL docela drahé, cena začíná na 649 dolarech za menší model s pětipalcovým Full HD displejem, větší Pixel XL s 5,5palcovým 2K panelem vyjde nejméně na 769 dolarů. Tyto ceny platí pro varianty se 32 GB vnitřní paměti, která se nedá rozšířit kartami microSD. Za 128GB porci se připlácí u každého modelu 100 dolarů.

Shodou okolností jsou ceny nastaveny zcela shodně jako u nových iPhonů 7 a 7 Plus s odpovídající porcí paměti. To je na referenční zařízení od Googlu nečekaně hodně. Od tohoto faktu ale můžeme odvíjet i odhad případných českých cen, modely Pixel, které pro Google vyrábí HTC, by se na náš trh měly dostat nejspíš však až v příštím roce.

Další odchylkou smarpthonů Pixel od tradiční řady Nexus je operační systém. Ten tu sice je ve verzi Android 7 Nougat a uživatelé se mohou těšit na rychlé aktualizace na novou verzi systému. Ale Google sem tentokrát přidal specialitu, která telefony odlišuje od zcela čistého Androidu, je tu totiž nový Pixel Launcher.

Co se hardwaru týče, smartphony Pixel patří ke špičce, pohání je nový procesor Snapdragon 821 a 4 GB RAM. Fotoaparát má rozlišení 12,3 megapixelu a i přes světelnost „jen“ f/2.0 se Google chlubí tím, že podle testů DxO Mark jsou to nejlepší fotoaparáty na trhu.

Nová virtuální realita

S uvedením modelů Pixel souvisí i představení nového kitu pro virtuální realitu. Novinka, která je vlastně lepší evolucí univerzálního Cardboard, je připravena pro novou platformu virtuální reality Daydream. Brýle mají komfortní látkové provedení s povrchem z mikrovláken a k ovládání slouží malý ovladač, který má uživatel v ruce. Ten rozpozná i velmi jemné pohyby, údajně lze takto i psát text.

Brýle Daydream View zatím budou spolupracovat právě jen se smartphony Pixel, ale později si poradí i s dalšími chytrými telefony, které budou novou VR platformu Daydream od Googlu podporovat. Spojení brýlí, telefonu a ovadače je kompletně bezdrátové. Cena setu ne stanovena na 79 dolarů.

https://youtu.be/rLLAA4ENIP4

Google také představil nový Chromecast Ultra pro přehrávání 4K videa a obsahu s HDR10 nebo Dolby Vision. Chromecast Ultra se nemusí připojovat jen k wi-fi, má i klasický konektor na ethernet. Poslední novinkou je router Google WiFi, který uživatelům pomůže s ideálním pokrytím domácnosti wi-fi sítí a dovolí vychytávky v ovládání, jako například dočasné omezení připojení vybraným uživatelům.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Inspirace: GIF promo pro seriál Banshee

Online promo na nový seriál od tvůrců kultovní hitovky True Blood - Banshee - je po delší době inspirací, kterou stojí za to sledovat. Pilotní díl je komplet na YouTube, nechybí extras v podobě originálního komiksu a třešničkou na dortu je Banshee GIF shop, 80 scén z prvního dílu převedených do GIFů.