Fotogalerie: Rohlik.cz testuje autonomní doručovací roboty

Rohlik.cz na Staroměstském náměstí otestoval robotické kurýry – vozítka, která budou od ledna vozit nákupy zákazníkům e-shopu. Už na podzim si začnou mapovat trasy. Pak na ně můžete narazit, tedy když si od Rohlíku objednáte dostatečně málo.

Robotičtí kurýři mají pětikilometrový dojezd a plánem je dopravit je klasickým autem na jedno místo, ze kterého se rozjedou po okolí s nákupy. Pro Rohlík (a zákazníky) to má výhod hned několik. Zatím se totiž nevyplatilo obsluhovat malé zakázky, objednávka třeba kartáčku a pasty už ale nebude problém. Tihle kurýři podle Čupra zlevňují dovoz čtyřikrát. Už teď začíná prý být doručování logisticky opravdu náročné – jen v Praze má e-shop dva tisíce objednávek denně.

Vozítka zatím řídila Kätlin Lahtvee z týmu výrobce – estonské Starship Technologies. Normálně se ale mají pohybovat sami. Na pozdim má v Česku začít jejich “aklimatizace” – připraví se pro ně mapy, aby věděla, jak se pohybovat. “Roboti jsou z 99 procent autonomní,” vysvětloval Čupr. Teprve když narazí na problém a nevědí, jak s ním naložit, “zavolají” si o radu operátorovi.

Ten přes mikrofon také může komunikovat s okolím a především pomocí devíti kamer sledovat jakékoliv problémy. Mají GPS, takže jsou podle výrobce neukradnutelní. A nestojí prý za to ani je ukrást na díly – elektronika v nich má hodnotu asi 150 dolarů a kovy zhruba dva. Zbytek je celkem levný plast.

Roboti prý vydrží teplo i zimu, testování probíhalo kromě Estonska ve Spojených státech, Londýně, Švýcarsku či Německu. Už je používá třeba Švýcarská pošta.

Tři hodiny si mohli kolemjdoucí užívat pohled i na šéfa Rohlíku Tomáše Čupra, jak okolo strojů chodí, fotí, natáčí je a přitom mu nezmizí úsměv z tváře. “To je přesně důvod, proč jsem se pustil do e-shopu s jídlem. Chytrá zařízení, chytré potraviny, chytré možnosti dodání,” vysvětluje.

Technické specifikace

váha: 18 kg

nosnost: 10 kg

dojezd: 5 km

počet kamer: 9

výrobce: Starship Technologies

 

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Jak inovují velké firmy? Využívají startupů!

Startupy už dávno nejsou jen uhrovití kluci z garáže dělající B2C aplikace. Rychlejší inovace, levnější akvizice nových zákazníků a schopnost přilákat nejlepší talenty z nich dělá nové ekonomické jednotky, jejichž služeb čím dál častěji využívají korporace i v České republice. Na tuto problematiku se zaměří Startup Summit, který se uskuteční 15. října 2015 v prostorách SaSaZu.