Facebook si „vycvičil“ výkonnou AI na fotkách z Instagramu

Nástroj pro počítačové vidění nazvaný SEER, za kterým stojí Facebook, překonal existující modely umělé inteligence v testu rozpoznávání objektů. Zatím jde o výzkumný projekt, nicméně Facebook uvedl, že možnosti využití jsou poměrně široké.

Hranice počítačového vidění se snaží posouvat i další velké technologické společnosti včetně Googlu a Microsoftu. Loni v létě Google zveřejnil model počítačového vidění SimCLRv2, OpenAI zveřejnil iGPT 2.

Zvířátka, našpulené rty, selfíčka, hory, brunche, pláže a děti – tím vším je Instagram plný. Ve skutečnosti jde o jednu z největších databází vizuálního obsahu na světě. Facebook, do jehož rodiny Instagram patří, využívá tuto zásobárnu fotek k tomu, aby trénoval AI k rozpoznávání toho, co je na fotce.

Facebook minulý týden oznámil, že vyvinul program umělé inteligence, který dokáže „vidět“, co je na fotce a překonal existující modely umělé inteligence v testu rozpoznávání objektů. Takového výsledku Facebook dosáhl zejména proto, že své umělé inteligenci nasypal miliardu veřejných obrázků z Instagramu.

SEER dosáhl „skóre přesnosti klasifikace“ 84,2 % v testu ImageNet, což je rozsáhlá vizuální databáze určená pro použití ve výzkumu softwaru pro rozpoznávání vizuálních objektů. Tento test slouží k tomu, aby se prokázalo do jaké míry program umělé inteligence dokáže identifikovat, co je na fotce.

Nový přístup

Zatímco mnoho modelů umělé inteligence se trénuje na pečlivě označených datasetech, podle Facebooku se SEER naučil, jak identifikovat objekty na fotografiích pomocí analýzy náhodných, neoznačených a nezorganizovaných obrázků z Instagramu. Tato technika umělé inteligence je známá jako učení pod vlastním dohledem (self-supervised). Odtud dostal nástroj také své pojmenování SElf-supERvised.

„Budoucnost umělé inteligence spočívá ve vytváření systémů, které se mohou učit z jakýchkoli informací, které dostanou – ať už jde o text, obrázky nebo jiný typ dat – aniž by se spoléhaly na pečlivě zpracované a označené datové soubory, které je naučí rozeznávat objekty na fotografii, interpretovat blok textu nebo vykonávat některé z nesčetných dalších úkolů, které po nich žádáme,“ napsali výzkumníci Facebooku na blogu.

„Výkonnost SEERu dokládá, že učení pod vlastním dohledem může vynikat v úkolech počítačového vidění v reálném prostředí,“ dodali. „Jde o průlom, který v konečném důsledku uvolňuje cestu pružnějším, přesnějším a přizpůsobivějším modelům počítačového vidění v budoucnosti.“

I když jde pouze o výzkumný projekt, mluvčí Facebooku řekl, že potenciální využití je poměrně široké. Zahrnují vylepšený automaticky generovaný text pro popis obrázků lidem se zrakovým postižením, lepší automatickou kategorizaci předmětů prodávaných na facebookovém tržišti a lepší systémy, které chrání platformu Facebook před škodlivými obrázky, uvedla společnost.

A co otázka soukromí?

Některé uživatele Instagramu může překvapit, že jejich obrázky jsou využívány k procvičování AI systémů Facebooku.

„V naší datové politice informujeme majitele účtů na Instagramu, že informace, které máme, využíváme k podpoře výzkumu a inovací, a to i při technologických výzkumech, jako je tento,“ řekla CNBC Priya Goyalová, softwarová inženýrka z Facebook AI Research.

Facebook řekl, že zpřístupní kód svého softwaru, aby s ním mohli experimentovat další výzkumníci.

„Zatímco sdílíme podrobnosti našeho výzkumu a vytváříme knihovnu z otevřených zdrojů, která umožní ostatním výzkumníkům používat učení pod vlastním dohledem k trénování modelů na nenasycených obrazech, nesdílíme snímky ani režim SEER,“ řekla Goyal.

Zdroj: Cnbc.com

Total
1
Shares
Další články