Elon Musk chce přepravovat lidi raketami SpaceX, které doletí kamkoliv na Zemi do hodiny

Zatímco v České republice aktuálně rezonuje spor mezi tradičními taxikáři a společností Uber, vizionář Elon Musk na Mezinárodním astronautickém kongresu v Austrálii představil budoucnost dopravy. Vedle toho, že chce i nadále osídlit Mars, plánuje také rakety ze SpaceX využívat k přepravě lidí na Zemi…

Šéf SpaceX v Austrálii jednak představoval svou ambiciózní vizi, kdy by pro člověka již relativně brzy neměl být problém doletět na Mars a přežít tam, ale pro běžného smrtelníka byla možná zajímavější druhá část. Minimálně lépe představitelná a uchopitelná. Elon Musk chce své rakety Big Falcon Rocket využívat také na Zemi.

Plán je takový, že díky raketám SpaceX by se mohli lidé dostat prakticky odkudkoliv a kamkoliv na planetě za maximálně jednu hodinu, obvykle navíc ještě o mnoho dříve. Rakety by při cestě vystoupaly do takové výšky, kde by nebyl prakticky žádný odpor vzduchu ani větru – to by zajistilo vysoké rychlosti a nižší spotřebu.

Raketa by kvůli tomu musela s pasažéry opustit zemskou atmosféru, a tak pochopitelně zůstávají například otázky, jak by si běžní, netrénovaní lidé poradili s přetížením. Plán SpaceX je ale cestovat například z New Yorku do Paříže rychlostí 27 000 km/h, což by zabralo 30 minut.

Cestování s Big Falcon Rocket

  • Hongkong – Singapur za 22 minut
  • Los Angeles – Toronto za 24 minut
  • Los Angeles – New York za 25 minut
  • New York – Paříž za 30 minut

Elon Musk vše demonstroval na videu (přiložené v textu), v němž se nejprve cestující dopraví futuristickou lodí ke startovací rampě uprostřed vodní plochy. Tam nasednou do rakety a vzletí.

Jakmile raketa opustí atmosféru, spodní část rakety se vrátí zpět na Zemi a kapsle s cestujícími pokračuje dál v cestě. Přistání je pak velmi podobné, jaké jsme mohli již několikrát úspěšně vidět u raket Falcon 9. Navíc bude BFR znovu využitelná i pro další lety, což je klíčové.

SpaceX nezveřejnilo příliš velké detaily, takže není jisté, kdy má v plánu podobný způsob přepravy začít testovat, ale podle všeho teprve začne zmíněné Big Falcon Rocket v následujících šesti až devíti měsících vyrábět. Podle Muska by nicméně měla stát cesta s jeho společností podobně jako dnes v letadlech.

Total
0
Shares
Další články