Do Česka přišla Smart Cities, hledáme jejich obsah a potenciál

Je to trend, který naplno dorazil i do Česka. Brno, Pardubice, Písek, Plzeň, Olomouc, dokonce už i Praha – všechna tato města se přihlásila k vizi, že chtějí v horizontu dvou až tří dekád být chytrými. Jenže jsou smart cities jen další buzzword, nebo budoucnost, která pomůže zlepšit a zlevnit veřejné služby?

Smart nás začíná provázet na každém kroku, proto jsme se rozhodli, že pro něj vytvoříme na Těch internetech speciální rubriku. I proto, že žijeme ve světě, kde je snadné inspirovat se nějakým zahraničním trendem, kde chytrý nápad dokáže rychle uspět na globálním trhu a změnit způsob, jak se chováme a používáme město. I tady je příležitost pro smart.

Příležitosti hledají města i korporace. Když k tomu máte rychlý internet a smartphone v kapsách většiny obyvatel, najdete ideální výchozí podmínky.

Čekejte od nás chvalozpěvy, zajímavé projekty a vize budoucnosti. Ale taky kritiku. Není všechno vždycky tak hladké, jak se prezentuje.

Čím víc se mluví o “smart cities”, tím snadněji se může stát, že každý mluví o něčem jiném. Zastřešující termín pod sebou skrývá obdivuhodnou šíři témat, a jeho obsah se snadno ztratí v roztříštěnosti jednotlivostí, jak ukazuje třeba výzva hlavního města, v níž se občané zaměřili hlavně na pár dobrých nápadů, jak zpříjemnit a zrychlit dopravu. Přitom to je jen první krok, tím dalším je propojení existujících technologií, které už tu z velké části jsou. Smart Cities jsou víc než co jiného umění jejich kombinace.

Co jsou Smart Cities?

Města, která se ke konceptu hlásí, se snaží využít moderní technologie ke zlepšení života svých obyvatel. Počínaje s efektivnější, elektronickou komunikací s občany, přes inteligentní řízení dopravy, moderní sítě a distribuce energií (včetně moderních, energeticky nenáročných budov) až po efektivnější řízení města a městských firem. Život v smart městech by měl být v ideálním případě komfortnější a jejich provoz levnější.

V mobilitě, energetice, v nové výstavbě i při komunikaci veřejných institucí s občanem, tady všude se s novými technologiemi může zásadně zvýšit jejich efektivita: díky inteligentnímu řízení dopravy se dostanete rychleji do práce a možná dokonce zaparkujete, město ušetří na veřejné dopravě, budovy nespotřebují tolik energie, nebudete muset na úřad. Potenciál je obrovský.

smart praha

Ale stejně tak je tu velký potenciál k chybám, počínaje slepými vývojovými uličkami až po předražené a neužitečné systémy, které nikomu nepomůžou. Proto je nezbytné se na strategie měst a hlavně na jejich implementace dívat s kritickým odstupem, a pod vrstvou vzletných slov hledat obsah. Aby místo něj nezůstala jenom pěkná nálepka, která pomáhá ve volbách. Jako se to už v minulosti stalo nesčetněkrát.

To jsou všechno důvody, proč se trendu chytrých měst chceme věnovat. Podíváme se na města napříč republikou i na startupy, které mají potenciál zlepšit život jejich obyvatel. Pojďte se o chytrá města zajímat s námi.

Totiž, vidíte kolem sebe smart?


Jste startup, který se chytrými technologiemi zabývá? Máte v merku nové projekty, které jsou smart? Chcete s nimi svět seznámit a ukázat, co umíte? Ozvěte se nám. Rádi je u nás představíme.

Total
0
Shares
Další články