Deep Nostalgia ukazuje fascinující a znepokojivou stránku umělé inteligence

MyHeritage je známá online platforma pro genealogii, která nabízí testy DNA a sestavování rodokmenů, do kterého se může pustit každý BFU. Nyní MyHeritage přišel se zábavnou a trochu i znepokojivou AI fičurou – Deep Nostalgia – „oživující“ obličeje na statických fotografiích. Díky technologii umělé inteligence tak dostává rodinná historie nový rozměr tím, že vytváří realistická zobrazení toho, jak by se člověk, který už třeba dávno není mezi námi, mohl tvářit a pohybovat.

Deep Nostalgia využívá AI k oživení fotografií zahrnujících jednu nebo více osob. Statické obrázky jsou animovány a převedeny do krátkého videoklipu. Člověk ve videoklipu pohybuje hlavou, mrká očima a lehce mění i své výrazy, čímž vzniká dokonalá iluze reality. Celkově to působí, že video bylo zachyceno, když se lidé připravovali na portrét.

Funkci lze přirovnat k Live Photo, která zachycuje pár sekund před a po stisknutí spouště fotoaparátu na zařízeních s operačním systémem iOS. Rozdíl je však v tom, že Deep Nostalgia oživuje i ty staré obrázky, které vznikly dávno předtím, než se vůbec narodil Steve Jobs. Nejlepší na tom je, že Deep Nostalgia nevyžaduje, aby do celého procesu uživatel vložil jakékoliv další úsilí; vše je totiž plně automatizováno a stačí jen uploadnout obrázek.

K čemu to je dobré?

Jakmile je obrázek nahrán, AI zvýší kvalitu snímku, což pomůže algoritmu hlubokého učení, neboť to usnadňuje práci na vytvoření finální animace. Algoritmus hlubokého učení vyvinutý společností D-ID analyzuje orientaci fotografie, aby určil směr, kterým se hlava pohybuje, kam se dívají oči, aby bylo zajištěno, že výsledná animace bude dokonalá. Je možné také využít sadu předem nahraných animací a přenést je do fotografie.

Strojové učení zajišťuje, aby byl obraz co nejopravdovější a aby zůstala zachována estetika původního záběru. Web MyHeritage vyžaduje přihlášení k vytvoření animace, přičemž je možné animovat až pět fotografií zdarma. Po dosažení limitu pěti snímků je služba zpoplatněna.

Jistá omezení

Iluze, která vzniká pomocí Deep Nostalgia, je dokonalá a znepokojující. V současné době jsou však s tímto nástrojem spojená jistá omezení. Například na fotografii s více subjekty může být pouze jediná osoba „oživena“. Uživatel musí tuto konkrétní osobu vybrat, protože aktuální verze není určena k tomu, aby animovala celý záběr s více subjekty. Navíc je animace omezena pouze na oblast hlavy a krku. Takže pokud má obraz subjekt, který hraje fotbal nebo tenis, animace neukáže žádné jiné pohyby než pohyby hlavy.

Bezpečnostní opatření

Krátké videoklipy vytvořené pomocí Deep Nostalgia (a podobných nástrojů) jsou stále populárnější mezi obyčejnými uživateli, kteří jimi zaplavili sociální sítě. Jde o fajn způsob, jak šířit povědomí o obrovském potenciálu umělé inteligence a strojového učení.

V zájmu zachování bezpečnosti však poskytovatelé služeb varovali lidi, aby nepoužívali fotografie veřejně známých osobností a bez předchozího povolení (což už víme všichni, jak dopadlo). Ke všem animacím byl také přidán vodoznak, který jasně ukazuje, že obraz byl vytvořen uměle a není skutečný.

Primární činností MyHeritage však zůstává sběr vzorků DNA a poskytování trasování předků. Nicméně připomeňme, že zde v roce 2018 došlo k narušení údajů a účty více než 92 milionů uživatelů byly vystaveny riziku. Společnost však upřesnila, že citlivá data všech lidí, včetně jejich rodokmenů, byla zabezpečena a uložena úplně na jiném místě, čímž byla tato data chráněna před potenciálními útočníky.

Zdroj: myheritage.com

Total
1
Shares
Další články