Jak daleko jsme od ovládnutí světa roboty? Tento týden přinesl rozporuplná očekávání

S rozvojem robotické techniky a – pochopitelně – i umělé inteligence se čím dále častěji objevují zprávy o tom, jak daleko jsme před ovládnutím světa roboty. Nejinak tomu bylo i tento týden, který však přinesl několik protichůdných závěrů. Ostatně, podívejte se sami.

Začátek týdne ovládly zprávy o firmě Boston Dynamics (kterou loni Google prodal SoftBank). Ta do světa vypustila video ukazující jednoho bezmocného robota, který si neumí poradit s otevřením dveří. Ovšem na pomoc mu přichází kamarád s rukou a společně překážku v cestě bez problémů překonají.

Záběry vypadají poněkud strašidelně, očividně se před roboty již jen tak lehce neschováme. Z toho můžeme mít strach zejména když si vzpomeneme, jak lidští pracovníci Boston Dynamics své roboty šikanovali.

Robotičtí lyžaři ještě mají mezery

Jiné záběry pak nabídla akce konající se v Jižní Koreji nedaleko olympijského Pchjongčchangu, kde se odehrál závod v alpském lyžování. Akorát pro roboty. Ty se musely umět pohybovat samy, mít alespoň 50 centimetrů a klouby. Do soutěže o deset tisíc dolarů se přihlásilo osm týmů, zejména z různých univerzit.

Pokud se chcete zachránit před robotickou apokalypsou, zjevně je vhodné schovat se spíše v horách. Nezodpovězenou otázkou zůstává, jak by v závodu dokázali obstát roboti od Boston Dynamics. Zatím se ale zdá, že lyže pro ně nebudou to pravé ořechové.

Alpské lyžování robotů nicméně lidem přineslo také body za dobrou karmu – když lidé museli na konci svahu roboty chytat, aby se jim nic nestalo. Doufejme tedy, že to umělá inteligence (přičemž zanedlouho má mít speciální AI chip v podstatě každý kus techniky) před vyhubením lidské rasy zaznamená a ušetří nás.

Total
4
Shares
Další články