Czechitas získaly 6,5milionový grant od Google. Jako první ve střední Evropě

Vzdělávací organizace Czechitas získala jako první neziskovka v České republice přímou podporu od Google.org, filantropické odnože Googlu. Příspěvek v hodnotě 6,5 milionu korun využijí na pořádání vzdělávacích kurzů a workshopů pod souhrnou značkou Digitální akademie.

Cílem Czechitas je svým projektem Digitální akademie rozvíjet digitální gramotnost žen v Česku tak, aby byly připravené využít potenciál IT ke svému osobnímu rozvoji a k lepšímu uplatnění na pracovním trhu. „Cílem programu je vyjít vstříc pracovnímu trhu, protože státní vzdělávací systém nedokáže tak rychle reagovat na změnu poptávky ze strany zaměstnavatelů,” říká Dita Přikrylová, zakladatelka Czechitas.

Série tříměsíčních kurzů se bude věnovat programování a analýze dat. Díky grantu od Googlu proškolí během dvou let až 300 žen. Akademie odstartuje v lednu příštího roku, kromě Prahy bude probíhat také v Brně a Ostravě.

czechitas-google

S českou pobočkou Googlu Czechitas blízce spolupracuje už delší dobu, jeho cílem je podpora vzdělávání v technických předmětech, IT a digitálních dovednostech a Czechitas do jeho strategie přesně zapadá. Google mimo jiné pořádá také Digitální garáž, která pomáhá digitálně vzdělávat širší populaci.

Tři roky práce a série ocenění

Rekordní grant ale není pro tým Dity Přikrylové první ocenění jejich práce. Před rokem například Czechitas zvítězily v soutěži Social Impact Award, naposledy před pár dny získaly od Evropského parlamentu Cenu evropského občana.

Czechitas založila Dita Přikrylová před třemi roky, když společně s Techsquatem uspořádala bezplatný programovací víkend pro holky Rails Girls, kde se učily základy Ruby. Dnes Czechitas pořádají workshopy s různými technologiemi i různých pokročilostí a tvoří komunitu, která si pomáhá. Jejich cílem je zlomit bariéry a stereotypy, které holkám brání vstoupit do světa IT. 

Struktura Digitální akademie

Skládá se ze tří na sebe navazujících programových částí:

  1. DataGirls – ty představují intenzivní jednodenní kurz, vedený s cílem zasvětit účastnice do základů analýzy dat, které jsou hlavním pilířem Akademie, a představit jim koncept celého projektu.
  2. Akademie – jedná se o tříměsíční dlouhodobý kurz pro 20–30 studentek. Cílem této části je proškolit účastnice v široké oblasti dat: datové analýze, digitálním marketingu, programování a vývoji.
  3. Mentoringový program je navazující péče o absolventky datové akademie. Mentoring se zaměří na jejich kariérní rozvoj a na možnosti využití získaných dovedností – jak v budoucím povolání, tak přímo při hledání vyhovujícího zaměstnání v IT oblasti.

Total
0
Shares
Další články