Creditas spouští Richee, první českou multibankovní aplikaci. Spojí účty všech bank

Očekávaná revoluce v souvislosti s legislativou Evropské unie PSD2, která otevírá bankovnictví, pomalu přichází do České republiky. Creditas spustila Richee – první multibankovní aplikaci, která propojuje různé účty uživatele bez nutnosti být jejím klientem. Během léta probíhá testovací provoz jen pro omezenou skupinu uživatelů, od září se má otevřít všem.

„Češi často používají dvě až tři banky, mladší lidé i víc. S Richeem skončila doba, kdy máte mobil plný aplikací pro různé účty, s různým rozhraním i ovládáním. Richee spojí všechny účty klientů různých bank do jedné aplikace. Jednoduchost, přehlednost a komfort užívání jsou přitom stěžejní požadavky současných uživatelů. My k nim navíc ještě přidáváme bezpečnost, která je pro nás klíčová,“ uvedl Kamil Rataj, vedoucí projektu a zároveň člen představenstva Creditas.

Richee je podle banky otevřená digitální platforma agregující účty více bank a jejich kompletní obsluhu. Aktuálně nabízí přehled o celkovém zůstatku i o zůstatcích na jednotlivých účtech v různých bankách, přehled o transakcích, nebo statistiky o příjmech a výdajích.

Pomocí API jde do aplikace aktuálně zapojit jen čtyři další české banky (z celkových 46), a to konkrétně kromě Creditas ještě Equa, Fio a Air Bank. Česká spořitelna a Moneta budou přidány v nejbližších měsících.

„Ostatní banky připojíme hned, jak zpřístupní svá API rozhraní. Čekali jsme, že se tak stane už v lednu s počátkem účinnosti směrnice, jde to ale pomaleji. S ohledem na bezpečnost citlivých klientských dat chceme připojovat banky pouze přes zabezpečené API rozhraní, riskantnímu screen scrapingu se budeme vyhýbat,“ upozorňuje Rataj.

Právě aplikace od konkurenční Monety, která podobně nabízí přehledy různých účtů, stojí na screen scrapingu, kdy uživatel prozrazuje svoje přihlašovací údaje třetí straně. Kvůli aktuální technické normě je tato praxe povolena, ještě před rokem a půl ji ale ČNB zakazovala.

Plné spuštění na podzim

Další funkcí v aktuální testovací verzi, dostupné zejména pro zaměstnance Creditas a jejich rodinné příslušníky, je možnost vytvoření virtuálního účtu pro dodatečná data. Ty je nutné vkládat do aplikace ručně, hodit se však může uživatelům, kteří chtějí sledovat například své platby v hotovosti.

Po pilotním testování má být Richee dostupný všem uživatelům v září. Během podzimu do aplikace přibydou další funkcionality, kromě nahlížení na účty se rozšíří o možnosti jejich obsluhy. Možné tak bude zadávání plateb ze všech spárovaných účtů.

Kromě toho aplikace na podzim nabídne automatickou kategorizaci plateb (v aktuální verzi funguje jen ručně), založení spořícího účtu u Creditas nebo možnost zřízení Richee účtu, ke kterému bude existovat také Richee platební karta. Podrobnosti o tomto produktu však banka ještě sdělit nechtěla.

V delším horizontu by mělo přijít také na rozšíření o tvorbu a sledování rozpočtů, rodinných financí, služby finančního rádce (sloužícího k rozšiřování finanční gramotnosti včetně doporučení pro klienta), nebo NFC platby v mobilu fungující na základě Google Pay.

Plán mít největší appku na trhu

Spuštění podobné aplikace ze strany banky bylo v souvislosti s PSD2 očekávané již dlouho. „Platební platformy si tedy budou moci otvírat i banky – a právě to by měl být pozitivní aspekt PSD2, který by jim měl kompenzovat pro ně nepříjemné stránky této legislativy,“ uvedl loni v rozhovoru Vojtěch Benda, člen Bankovní rady ČNB.

Zájem o multibankovní aplikaci by měl přitom být velký, podle průzkumu by propojení svých účtů a jejich obsluhu z jednoho místa uvítalo 60 procent Čechů. 47 procent populace má zároveň účty u dvou a více bank.

Creditas očekává, že se Richee stane největší aplikací svého druhu v zemi s vyššími deístky tisíci uživateli. „Uvědomujeme si, že to, co jsme dnes představili, nám na ty vyšší desítky tisíc uživatelů nebude stačit,“ uvedl Jan Jeřábek, ředitel retailové sekce s tím, že banka bude na aplikaci nadále pracovat, aby tento cíl naplnila.

Total
1
Shares
Další články