Umělá inteligence se v posledních letech stává opravdovým buzzwordem. Ostatně, dokazujeme to i my na Těchinternetech. Co to ale vůbec je, jak se bude vyvíjet v nejbližších letech a jaké dopady bude mít na naši práci a životy?
Na tyto otázky plánuje odpovědět University of Helsinki, která spustila online kurz o umělé inteligenci zdarma (v angličtině) nazvaný Elements of AI. Jeho hlavní výhodou je, že je určen pro kohokoliv, tedy i úplné začátečníky.
Kurz s certifikátem
„Elements of AI je bezplatný online kurz pro všechny, kteří se chtějí dozvědět, co je to AI, co je s AI možné (a nemožné) a jak ovlivní naše životy. Vše bez nutnosti rozumět komplikované matematice nebo programování. Ukončením kurzu můžete získat LinkedIn certifikát,“ vysvětluje univerzita na svém webu.
Nezapomínejte, že pokud se nevzděláváte v big data a umělé inteligenci, ujíždí vám vlak (nebo i robot). Celý kurz z dílny finské univerzity trvá 30 hodin a je rozdělen do šesti základních částí. Univerzita doporučuje postupovat podle daného pořadí, to je ovšem na samotném studentovi.
„Důležitost umělé inteligence ve společnosti a v našich životech pořád roste. V následující dekádě tato evoluce změní fungování práce všech, čímž se stává získání dalších znalostí souvisejících s umělou inteligencí prioritou. V první řadě je umělá inteligence podpůrným systémem, který nám umožňuje soustředit se na naše silné stránky. Jako univerzita vnímáme naši roli být motorem této technologické a společenské revoluce,“ uvedl Jukka Kola, rektor University of Helsinki, která kurz připravila ve spolupráci s konzultační společností Reaktor.
Po dokončení kurzu by měli jeho účastníci dokázat:
- Pochopit některé z nejdůležitějších implikací AI.
- Kriticky přemýšlet o zprávách a tvrzeních o AI.
- Definovat a diskutovat o tom, co AI je.
- Vysvětlit metody, díky kterým je AI možná.
University of Helsinki, pochopitelně, není jedinou institucí, která podobné kurzy organizuje – příkladem může být MIT, Columbia University nebo Stanford University. Vzdělávání v oblasti podporuje také Google, ten se však zaměřuje už na zkušenější uživatele rozumějící programování.
Související články




Diskuze k článku