Chyťte je všechny! Aneb co mají všichni s tím Pokémon Go…

Fenomén Pokémon si určitě pamatujete. Boj mezi příšerkami evolvujícími ve velká monstra se dosud odehrával na konzolích nebo v televizi. To se teď změnilo, nová hra Pokémon Go vás donutí vstát z gauče a vyrazit do světa hledat pokémony v ulicích. Stačí vám k tomu mobilní telefon.

Série her Pokémon byla určená původně pro Game Boy, později pro Nintendo DS a 3DS. V době, kdy má skoro každý v ruce smartphone, je její rozšíření na mobilní telefony víc než logické. Nová hra Pokémon Go od studia Niantic navíc dobře pracuje s rozšířenou realitou, takže chytané pokémony naklíčuje do vašeho reálného světa, a můžete je tak chytat v lese nebo v ulicích města.

Podle reálného pohybu v reálném světě nacházíte v různém prostředí různé druhy pokémonů, které musíte chytit do pokéballu. V tom je hra věrná principu původních her, kde také hlavní hrdina chodí po světě, chytá pokémony a bojuje s ostatními trenéry. Pokémon Go ale využívá kamery a gyroskopů, takže chytání působí autenticky. Cílem je získat jich všech 151.

Boj s trenéry a evoluce

S pokémony můžete pochopitelně i bojovat proti dalším hráčům neboli trenérům. K tomu slouží tréninková centra, umístěná na mapě u významných budov, jako jsou školy. Tady můžete bojovat s virtuálními trenéry, a to v reálném čase, na rozdíl od staršíh her, kde byly boje tahové. Zatím není možné hrát proti živým lidem – což byla mimochodem ve hrách na Game Boy, které byly propojené přes infraport, jedna z nejvíc zábavných částí hry. Třeba se takového vylepšení dočkáme i v Pokémon Go.

U dalších bodů na mapě, jako jsou dětská hřiště nebo sochy najdete takzvané “pokéstopy”, z nichž si jednou za čas můžete vyklepat nové pokébally (potřebujete je k chytání) a další drobnosti, třeba vajíčka, z nichž můžete v inkubátoru vylíhnout (po odchození 5 kilometrů) nového pokémona.

V pokéstopech získáte také “bonbóny”, které vám pomůžou evolvovat vaše pokémony na vyšší vývojová stádia – někteří z nich je mají až tři, a jsou pak silnější v soubojích. A vypadají mnohem líp.

Pokémon je jako kdysi. Hrají ho všichni

Původně byl Pokémon Go určený jen pro USA a Austrálii, ale tsunami popularity ji pomohla rozšířit i tam, kam ji vývojáři zatím neuvolnili, včetně Česka. Návod, jak hru stáhnout, najdete níže.

Hra si za posledních pár dnů získává značný fame i v Česku. Na snapchatu se z jejího hraní vyznávají influenceři Johnny Machette a Teri Blitzen, na Facebooku pak vlastně skoro všichni. Včetně mnohých marketérů.

Jaké jsou důvody takového úspěchu? U nových hráčů je to roztomilost celého konceptu a působivé využití rozšířené reality, u pamětníků možná taky vzpomínky na dobu před víc než dekádou – to je i případ autora tohoto textu a třeba i váš. Pokud jste kdysi měli Game Boy, vedle Super Mario Landu a Zeldy byl Pokémon to nejlepší, co se na něm dalo hrát. Možná vás také zasáhla docela povedená Pokémon Trading Card Game.

Nintendo roste o desítky procent

Pokémon Go má ještě jednu velkou výhodu, která pomáhá rychlému rozšíření: je zdarma. Můžete si dokupovat různé vybavení za reálné peníze přes účet, jak to u “freemium” her bývá, ale dá se docela dobře hrát i bez nákupů.

Tahle sázka, zdá se, Nintendu, vychází. V pátek se Pokémon Go v USA dostal mezi nejstahovanější bezplatné aplikace v iTunes a akcie Nintenda od té doby vyrostly o 36 procent. Tržní hodnota firmy, která kromě her vyrábí hlavně konzole, vzrostla o 7,5 miliardy USD (183,5 miliardy korun).

“Populace” hráčů vyrostla dokonce tak rychle, že je už větší než počet uživatelů Twitteru.

Hra přitom ještě oficiálně nedorazila do evropského iTunes (ač to má být v řádu dnů), teprve minulý týden byla spuštěna v USA, Austrálii a na Novém Zélandu. V Japonsku, rodné zemi Pokémonů, se také teprve objeví.

pokemon_go_spearow pokemon_go_ratata pokemon_go_zubat

Jak stáhnout Pokémon Go?

Pokud máte Android, měla by být hra Google Play. Původně byla k dispozici jen pro uživatele z USA, Austrálie a Nového Zélandu, teď by ale měla být dostupná už i v české mutaci. Alternativně je možné stáhnout přímo instalačku – třeba ze serveru APKmirror.com, a v telefonu povolit instalaci z neznámých zdrojů.

Pokud máte Apple, bude to trochu složitější. Pokémon Go pro iOS zatím není v českém App Storu  oficiálně dostupný, proto je potřeba stahovat po přihlášení přes americké Apple ID. Návod, jak postupovat, sepsal Jakub Unreed Wojtovič.

Total
0
Shares
Další články