Chrání i Libru od Facebooku, teď český SatoshiLabs představil další unikát ochrany kryptoměn

Česká firma SatoshiLabs, stojící za vývojem první a jedné ze světově nejoblíbenějších kryptopeněženěk Trezor, představila další novinku v oblasti bezpečnosti. Svým novým bezpečnostním standardem s názvem Shamir Backup chce opět posunout globální hranici ochrany digitálních aktiv.

Shamir Backup umožňuje rozdělit privátní klíč pro obnovení dat v peněžence do několika na sobě nezávislých částí, a tím ještě lépe ochránit uložená data. Že má tato novinka potenciál dobýt světový trh dokazuje úspěch již dříve představeného bezpečnostního standardu z dílny SatoshiLabs, který dnes využívá nejen jejich přímá konkurence, ale i Facebook ve svém plánovaném projektu Libra.

V Praze sídlící SatoshiLabs si ve světovém měřítku získali své jméno zejména díky kryptopeněžence Trezor, která byla první svého druhu a aktuálně je druhou nejprodávanější na světě. Hackeři však nikdy nespí – a své o tom ví i zakladatelé SatoshiLabs, pro které je bezpečnost digitálních aktiv na prvním místě. Proto se firma zavázala i nadále vyvíjet další nástroje pro co nejlepší zabezpečení kryptoměn i dalšího digitálního majetku.

Kryptopeněženka Trezor

„Inovace existujících bezpečnostních standardů a jejich další vývoj je pro nás závazkem. Věříme, že jsou nezbytné pro to, aby byl například Bitcoin všeobecně přijímán veřejností. Náš Trezor ukazuje, že existuje cesta, jak bezpečně používat a střežit digitální aktiva. Našim cílem je, aby digitální bezpečnost nebyla výsadou některých. Ochránit svůj digitální majetek s Trezorem zvládne opravdu každý. A díky Shamir Backup dokonce ještě bezpečněji než kdy dříve,“ říká Marek Palatinus, CEO SatoshiLabs.

Díky svému důrazu na bezpečnost dokázala firma globálně prorazit i se svým standardem BIP 39, který slouží k obnovení přístupu k hardwarové peněžence pomocí frází tvořených z 12 či 24 náhodně generovaných slov. Řešení od SatoshiLabs využívá například jejich největší konkurent (francouzská firma Ledger), ale i technologický gigant Facebook ve svém nedávno představeném projektu Libra.

Dnes představený bezpečnostní standard Shamir Backup (pojmenovaný po algoritmu izraelského kryptografa Adiho Shamira) přináší jednoduchou správu, a ještě vyšší bezpečnost privátních klíčů k digitálnímu majetku. Dřívější praxi, kdy při ztrátě nebo zapomnění klíče ke kryptopeněžence stačila na její obnovu jen jedna „fráze“ (takzvaný recovery seed) složený ze slov v konkrétním pořadí, nahrazuje sofistikovanějším systémem.

Jednu seed frázi si teď mohou uživatelé rozdělit na několik. „Obnovovací nástroje mají uživatelé prakticky uloženy jen na jednom fyzickém místě, typicky napsané na papíře a schované v sejfu. Teď mohou svůj seed rozdělit a distribuovat na víc míst nebo mezi několik důvěryhodných lidí. Výrazně se tím zvyšuje odolnost vůči krádeži, ztrátě či poškození seedu. Nezanedbatelný je také dopad rozdělení fráze díky Shamir Backup pro případ dědických řízení – aby nedokázala peněženku obnovit jen jedna osoba. Uživatelé se navíc mohou rozhodnout, jestli na obnovení přístupu budou potřebovat všechny části, anebo jen některé z nich. I díky těmto unikátním lidmi zvoleným konfiguracím může být nyní váš kryptomajetek ještě lépe chráněn,“ popisuje Marek Palatinus, v hackerské komunitě známý jako Slush.

Nový bezpečnostní standard Shamir Backup je teď dostupný na nejnovější hardwarové peněžence Trezor Model T. Jeho tvůrci však zároveň věří, že svoje uplatnění si najde i mimo kryptopeněženky, a to potenciálně v každé oblasti, kde bezpečnost hraje zásadní roli. Dosáhnout toho chtějí podobně jako s předešlým standardem – jeho uvedením jako open source pro veřejnost, čímž také zvyšují transparentnost technologie.

„Zabezpečení bitcoinů je zas o velký kus dál. Úplně pro každého. Rozdělením seedu do několika recovery shares získáváte další úroveň zabezpečení a managementu vašich Bitcoinů, které by vám běžný recovery seed nemohl poskytnout. Stejně jako u dalších funkcí Trezoru, i tady nebudeme za pár let chápat, jak jsme bez ní mohli kdy fungovat,” dodává ještě Dominik Stroukal, ekonomický expert, SatoshiLabs.

Total
1
Shares
Další články