Chcete originální hardware? Zkuste customizovatelný notebook Framework Laptop

Startup ze San Francisca nazvaný Framework rozjel ambiciózní projekt: chce nabízet tenký a lehký notebook, o němž tvrdí, že jej lze „vylepšit, upravit a opravit tak, jak to s žádným jiným notebookem nelze“.

Zakladatel Frameworku Nirav Patel řekl serveru The Verge, že cílem společnosti je řešit dlouhodobé frustrace z tradičních společností zabývajících se spotřebitelskými technologiemi. Patel byl jedním z původních zaměstnanců Oculusu a pracoval také pro Apple. Během té doby prý „viděl průmysl, který působí ve všech ohledech neuvěřitelně rozbitě“.

Zdroj: Framework

„Jako firma vyrábějící spotřební elektroniku je váš obchodní model v podstatě závislý na tom, že chrlíte neustále tuny hardwaru a tlačíte to do prodejního kanálu, na trh a do rukou spotřebitelů, a pak ho tak nějak odhodíte a necháte žít vlastním životem,“ vysvětlil Patel. „Je to nefektivní, plýtvání a v konečném důsledku poškozuje životní prostředí“.

Notebook jako skládačka

Za tímto účelem Patel vnímá Framework Laptop jako víc než jen produkt – Patel jej vnímá spíš jako ekosystém. Framework bude prodávat své vlastní moduly na centralizovaném online tržišti, které je rovněž otevřeno prodejcům a resellerům.

Myšlenka je taková, že pokud vám praskne obrazovka nebo budete mít chuť měnit rámečky, stačí jen mrknout na web Framework a najít náhradu, která je vyrobena na míru pro váš notebook, místo abyste museli hledat. Součásti Framework jsou označeny pomocí QR kódů, které vás po naskenování dovedou přímo na stránku, kde je možné nakoupit komponenty pro upgrade.

Kromě předdefinovaného systému Frameworku můžete zakoupit sadu „DIY“ svých vybraných dílů, kterou pak můžete použít k sestavení notebooku. DIY Edition poskytuje určitou flexibilitu operačního systému: můžete do notebooku nainstalovat „preferovanou linuxovou distribuci“ nebo si vybrat Windows 10 Home nebo Windows 10 Pro.

Jenom ambice nestačí

Zní to pochopitelně lákavě a originálně, nicméně Framework nebude schopen dosáhnout své vylepšitelné, udržitelné budoucnosti jen díky velkohubým prohlášením o ekosystému – musí skutečně vytvořit takový ekosystém, který vydrží. A to, zda bude Framework pokračovat ve výrobě modulů pro tento konkrétní model notebooku i v budoucnosti, nebo zda tuto pozici převezmou partneři třetích stran, je rozhodně velká otázka.

Zdroj: Framework

Uspět tam, kde mnozí selhali

Framework není zdaleka první společností, která se o podobné schéma pokusila. Intel dal modulárním počítačům v minulosti šanci, a to s malým výsledkem – jeho compute card byla komerčním neúspěchem a jeho modulární Ghost Canyon NUC (na kterém se podíleli další velké společnosti zabývající se hardwarem) dosud neobdržel žádné nové komponenty.

Původní Area-51m od společnosti Alienware (společnost je nyní součástí Dell Technologies) také nikdy neobdržel slibované odolné upgradovatelné díly.

Výrobci telefonů také zkoušeli modulární zařízení: smartphone Project Ara od Googlu složený z kostek ve stylu Lega, které si uživatelé mohli přerovnat a vyměnit, se ukázal být slepou uličkou vývoje. 

Proč si Patel myslí, že uspěje? Podle něj totiž OEM výrobci nebyli dostatečně angažovaní. „Jiné firmy to vypustí na trh a někdo se vnitřně rozhodne: ‘Eh, letos se zaměříme na něco jiného,’ a projekt ukončí,“ řekl Patel. Pro Framework jde ale o core byznys.

„Budeme uvádět na trh nové moduly, modernizace, příslušenství a tak dále, abychom se postarali o zdraví ekosystému, a budeme v tom pokračovat tak dlouho, jak to zákazníci budou chtít,“ dodal Patel.

Framework bude přijímat předobjednávky letos na jaře a očekává se, že zařízení bude k dispozici o letos v létě. Ceny zatím nebyly oznámeny, ačkoliv Patel tvrdí, že budou „srovnatelné s jinými dobře hodnocenými notebooky“.

Zdroj: Theverge.com

Total
9
Shares
Další články