Česká vlajka na raketě ve vesmíru: Velké změny v družicovém byznysu se dějí v Brně

Vesmír se stává slušným byznysem: kvanta dat ze satelitů jsou téměř nevysychající studnou pro nové služby, za které se dají inkasovat slušné peníze. Stále zajímavější je proto poslat na oběžnou dráhu vlastní satelit. Jenže to doteď znamenalo čekat, až poletí na orbitu kolem Země větší družice, domluvit se s danou institucí, připojit vlastní zařízení a pořádně si připlatit. Vědci z Brna tenhle systém změnili.

A protože jde o změnu široce uznávanou, má teď Česko nárok na to, aby raketa s brněnskou inovací měla na plášti českou vlajku. „Aby mohl mít nějaký stát svoji vlajku na raketě, je potřeba, aby se na jejím vývoji přímo podílel. A to teď díky naší konstrukci splňuje i Česko,“ říká Petr Kapoun, výkonný ředitel S.A.B. Aerospace.

Novinku vyvíjela firma pět let. Jde o nosič Dispenser, konstrukci, kterou tvoří panely z uhlíku a hliníku. “Je unikátní v tom, že váží pouze 260 kg, ale přitom unese až tunu a půl nákladu,“ komentuje Patricie Ondriašová. Šestadvacetiletá inženýrka má v projektu na starost splnění všech norem, které pro vesmírný průmysl určuje ESA – Evropská vesmírná agentura. Ta už si také v Brně Dispenser zkontrolovala.

Dostat něco do vesmíru? Za zlomek ceny

Dispenser sám stojí zhruba milion eur a cenu za vynesení družice pro jednoho typického zákazníka (to znamená dopravení družice o cca 300 – 400 kilogramů) snižuje na polovinu. Cena pro cubesaty, což jsou malé družice o velikosti desítek centimetrů, díky němu klesne až o 75 procent. 

Celý náklad má startovat v průběhu letošního podzimu na raketě VEGA, pro kterou je projekt od začátku připravován. Projekt rozhodně není malý. Pracuje na něm stovka lidí ze S.A.B.,  několik českých výrobních firem, a také zástupci z ESA a AVIO – italské firmy, která vyvíjí a vyrábí raketový nosič VEGA. Konkrétně ze S.A.B, Aerospace se na projektu podílí 20 vývojářů. 

Dispenser mění ještě jednu zásadní věc: umožňuje připojit družici na nosné zařízení právě v Brně. To zaměná, že zákazník nemusí vynaložit další nemalé prostředky za cestu, pobyt a přepravu ve Francouzské Guyaně, odkud evropské rakety startují. Speciální, čistá a certifikovaná místnost v Brně přitom umožňuje nejen montáž, ale kompletní testy, a hlavně potřebnou dokumentaci.

K prvnímu startu rakety s nosičem Dispenser má dojít letos na podzim. Dál má tato technologie létat do vesmíru minimálně dvakrát ročně. 

Do budoucna by rakety s nosičem Dispenser měly létat do vesmíru i několikrát za rok. “Díky tomuto projektu se nám také otevírají dvěře do nových, větších misí. Úspešným dokončením prjektu SSMS jsem demonstrovali, že jsme schopni dodat kompletní řešení od nápadu, přes vývoj až po finální produkt. Jedná se o velkou konstrukci, kterou demonstrujeme schopnosti firmy jako takové,” říká Kapoun.

Kromě Dispenseru se S.A.B. Aerospace významně podílí i na konstrukci sondy PLATO, která má za úkol ověřovat složení atmosféry na takzvaných exoplanetách, což jsou planety podobné Zemi, na kterých by mohl být život. Firma z brněnského technologického parku se zajímá i o konstrukci nové generace družic Copernicus, které snímkují povrch Země, a jejichž data využívají třeba města, nebo zemědělci pro boj se suchem.

Navíc si vzala za své i vzdělávání. Chce ukázat, že právě i v Česku je možné podílet se na objevování vesmíru.

Total
9
Shares
Další články