Česká aplikace Ventusky nově zobrazuje data z radarů s největším pokrytím na světě

Projekt Ventusky.com, který zobrazuje data o počasí, dnes zpřístupnil radarový snímek s pokrytím celé Evropy. Ten zachycuje ve vysokém rozlišení aktuální výskyt srážek a pomáhá i s velmi přesnou předpovědí nebezpečných jevů, jako jsou bouřky. Radarový snímek je dokonce aktualizován každých 10 minut a vývoj srážek tak zachycuje v reálném čase.

Pro tvorbu celého radarového kompozitu bylo využito téměř 100 meteorologických radarů z Evropy. Dalších téměř 200 meteorologických radarů je na Ventusky k dispozici také z Ameriky a několik desítek z Asie.

Aplikace ovšem využívá nejen data z pozemních radarů, ale také satelitních snímků a předpovědních modelů. Díky kombinaci desítek zdrojů se výrazně zvyšuje přesnost a pokrytí celé planety. Takové množství zdrojů ještě žádná stránka na webu pro tvorbu radarového kompozitu nevyužívá.

Aplikace jako jedna z mála na světě nabízí pohled na intenzitu srážek i nad Afrikou, a to díky satelitním snímkům. Radarová síť je totiž v dané oblasti velmi řídká. Satelitní snímky tak odhalí početné bouřky nad rovníkem, kde se vyskytují téměř každý den.

Ukázka radarového snímku ze Středomoří během silných bouřek

Radarové snímky umožňují uživatelům sledovat intenzitu srážek, která je v aplikaci zobrazena barvami v rozmezí od modré pro slabé srážky až po červenou pro velmi silné srážky. Červené barvy je třeba pečlivě sledovat, protože mohou naznačovat nejen silný déšť nebo sněžení, ale i bouřky, krupobití, silné větry nebo tornáda. Radar zachycuje přesný vývoj bouřek, což umožňuje lidem se včas připravit na příchod nebezpečných povětrnostních jevů.

Zatímco na běžných srážkových mapách s nízkým rozlišením se fronta jeví jako jedno velké srážkové pole, radar dokáže již frontu vykreslit jako shluk jednotlivých bouřkových buněk, které nemusí postupovat v celistvém pásu. Z radaru tak lze mnohem lépe poznat, které oblasti bouřky zasáhly a kde jsou nejintenzivnější.

Cílem aplikace je nabídnout vysoce přesná data o počasí na celém světě a zvýšit tak celkovou bezpečnost. Jedná se o první aplikaci na internetu, která takto komplexně zobrazuje data z radarů. Návštěvníci se dostávají k datům, se kterými ještě před pár lety pracovali výhradně meteorologové.

Total
1
Shares
Další články