Češi o 20 % zaostávají v digitalizaci firem, řešením jsou progresivní webové aplikace

Chytrá města, chytré domácnosti, chytré firmy. Pokud se vám zdá, že poslední slovní spojení neslyšíte tak často jako ta předchozí, nejste daleko od pravdy. České firmy v digitalizaci, která k chytrosti firem jednoznačně vede, zaostávají za evropským průměrem o celých 20 %. Digitalizace přitom nemusí být drahá ani složitá.

Výsledky průzkumu mezi 941 manažery z celého světa už v roce 2015 varovaly, že kvůli podcenění digitalizace zkrachuje 40 % firem. Přesto o tři roky později ukázala studie firmy Microsoft, že Češi v digitalizaci firem stále tápou. Oproti evropskému průměru dokonce o 20 %. Řešení přitom nemusí být složité, drahé a už vůbec ne nedostupné.

S digitalizací roste produktivita jedince i týmu

Pod pojmem digitalizace se skrývá mnohem více možností než jen zrušení papírových šanonů, přesto se jí řada (nejen) českých firem bojí. Velké společnosti udržují v chodu staré robustní systémy, protože přechod na nové je podle nich složitý. Do neaktuálních systémů tak pumpují velké peníze a i to je důvodem, proč se jim nechce investovat do nových. Roztáčí se tak začarovaný kruh.

Od malých firem a startupů je zase často slyšet, že na vývoj chytrého interního systému nemají čas, peníze, nebo že ho zatím jednoduše nepotřebují. Jenže podle průzkumů přináší digitalizace zvýšení produktivity ve firmách až o třetinu. Je tedy jasné, že se tato investice vyplatí firmě každé velikosti i zaměření.

Příklad z praxe: chytrá zubní laboratoř

Své o tom ví v brněnské zubní laboratoři JS Lab. Potřebovali systém pro správu objednávek a přehled vytíženosti zubních techniků. Jedním z požadavků byl také přístup k datům odkudkoli, tedy z desktopu v laboratoři i mobilu vedoucího.

Právě kvůli přístupu z mobilu firma logicky poptala nativní aplikaci. Vývojáři ze studia SNADNEE však doporučili formát, který v zahraničí nabírá na síle a přináší skvělé výsledky, v Čechách je však zatím stále v plenkách – progresivní webovou aplikaci (PWA).

První verze aplikace vznikla za 4 měsíce v PHP a řešila nejdůležitější klientův požadavek, tedy správu objednávek. Brzy však další nápady a požadavky přerostly původní plán a tedy technickou připravenost. Za dalších 11 měsíců proto byla spuštěna druhá verze v Laravelu. Přestože má mnohem více funkcí a je napojená na externí fakturační systém iDoklad, načítá se nyní ještě rychleji, a to za 1 vteřinu.

Autoři s ní nakonec vstoupili na trh a dnes má PWA MyDentLab stovky uživatelů po celém světě. Počáteční investice do vývoje se tak brněnské laboratoři začíná vracet.

Co jsou progresivní webové aplikace

PWA vypadají a fungují jako weby, jdou tedy sdílet pomocí URL adresy a protokol HTTPS zajišťuje jejich bezpečnost. Navíc však mají díky Service Workers výhody nativních aplikací. Umožňují práci offline, push notifikace i instalaci na plochu.

Zároveň odpadají nevýhody – PWA se nemusí stahovat z Google Play ani AppStore, složitě instalovat a bez problémů běží na Androidu i iOS. Vývoj progresivní webové aplikace díky tomu vychází levněji než vývoj nativní appky a pochopitelně i než vývoj desktopového softwaru.

PWA už má Tinder i AliExpress

Přechodu na PWA se ve světě nebojí ani giganti jako AliExpress, Tinder nebo Starbucks. Právě naopak. Z případových studií vypadávají zajímavá čísla, namátkou například:

  • AliExpressu vzrostly konverze nových uživatelů o 104 %.
  • Seznamka Tinder se místo původních 11,91 sekund načítá 4,69 sekund.
  • Nákupy v aplikaci Starbucks stouply průměrně o 20 %.
  • PWA magazínu Forbes se načítá 2,5 sekund oproti původním 6,5.
  • Zapojení uživatelů Pinterestu se zvýšilo o 60 % a lidé na něm tráví o 40 % více času. Není divu, když se načítání stránek zrychlilo o úctyhodných 17,4 sekund.

V Čechách používá progresivní webovou aplikaci jeden z největších skokanů uplynulých let – vyhledávač letenek Kiwi.com.

Digitalizace ušetří až 5 pracovních dnů měsíčně

Rychle se načítající a odkudkoli přístupná progresivní webová aplikace na míru je pro každou firmu jednoznačně chytrým řešením. Podle našich zkušeností ušetří zavedení takového systému ve firmě až 5 pracovních dnů za měsíc.

V roce 2019 je zkrátka zbytečné trávit při podnikání cenné hodiny rutinními činnostmi, když může snadno existovat chytrý program, který je vyřeší za pár vteřin. Vývoj PWA navíc zabere ve SNADNEE jen zhruba 3 měsíce, takže digitalizace firmy se dá bez problémů vyřešit ještě letos.

Total
7
Shares
Další články