Sundar Pichai, CEO Googlu: AI je větším průlomem než oheň nebo elektřina

Google v umělé inteligenci vidí budoucnost. Podle jeho CEO, Sundara Pichaie, je větším objevem než oheň nebo elektřina. Společnost navíc plánuje představit software, díky kterému bude kódování umělé inteligence jednoduché jako drag and drop.

Umělá inteligence lže, aby dostala, co chce, vymyslela si vlastní jazyk, kterému lidé nerozumí, a navíc si dokáže vytvořit vlastní „AI-dítě“, aby lépe dokázala řešit zadané úkoly. Otázkou ale pořád zůstává, mají-li se lidé bát, že se vymkne kontrole, ohrozí pracovní místa a celé lidstvo?

Sundar Pichai

Výkonný ředitel Googlu (patřícího pod mateřskou společnost Alphabet) Sundar Pichai při tomto dotazu upozornil, že lidé již AI používají každý den – třeba při překládání jazyků přes Google Translate nebo vyhledávání fotek. Pak ale zvážněl: „AI je jednou z nejdůležitějších věcí, na kterých lidstvo pracuje. Je to hlubší než elektřina nebo oheň,“ cituje jeho vyjádření magazín Fast Company.

„Je na místě mít z AI obavy. Nechceme ohledně ní být jen optimističtí, chceme být uvážení,“ pokračoval s tím, že pro (nejen americké) společnosti není alternativou nepodílet se na jejím dalším vývoji.

Cíl: Umělá inteligence pro všechny

Minulý týden Google oznámil spuštění platformy Cloud AutoML, díky které je možné trénovat algoritmy umělé inteligence pomocí uploadování souborů. Prozatím se bude jednat jen o obrázky, postupně se však má platforma rozšířit na všechny služby s AI, tedy i překlady nebo zpracování videa.

Cloud AutoML je určena zejména pro lidi, kteří chtějí využívat pokročilé služby rozpoznávání obrázků, ale nemají na to dostatečné zkušenosti. Podle vyjádření Googlu je rozhraní velmi jednoduché. Využít ho tak mohou i uživatelé bez znalosti kódování. Vše funguje v podstatě na principu drag and drop.

„V současnosti má přístup k talentům a rozpočtům potřebným na plné využití machine learningu a umělé inteligence jen omezený počet společností. Pouze velmi limitované množství lidí může vytvářet pokročilé modely strojového učení. Přestože Google nabízí natrénované modely strojového učení schopné řešit konkrétní úkol přes API, leží před námi ještě dlouhá cesta, abychom AI dokázali dostat ke všem,“ napsal na blogu Fei-Fei Li, hlavní vědec oddělení Cloud AI v Googlu.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Ve sklepě s Janem Jelínkem o tom, proč se z agentur stávají inkubátory

Světy startupů a digitálních agentur k sobě měly vždy blízko. Jak zájmem o technologie a přitažlivostí pro podobný typ lidí, tak pojetím inovace a kreativity, jejímž principem je podle creative bitch agentury 2FRESH Honzy Jelínka "nebát se dělat chyby a zkoušet nové věci". Možná i proto nyní tahle firma chystá vlastní malý inkubátor a není zdaleka jediná, kdo uvažuje tímto způsobem.