AR brýle od Facebooku: Ještě neexistují a už jsou s nimi problémy

Technologické špičky upínají své naděje k AR systémům. Facebook není v tomto ohledu výjimkou. Podle zprávy serveru BuzzFeed Facebook zřejmě do svých chystaných AR brýlí zvažuje zabudování technologií pro rozpoznávání obličeje.

Andrew Bosworth, který má ve Facebooku na starosti hardwarové inovace, na interním setkání uvedl, že společnost přemýšlí nad tím, zda má právní způsobilost zahrnout do svých AR brýlí prvky pro rozpoznávání obličeje.

Podle Buzzfeedu Bosworth řekl, že rozpoznávání obličeje „by mohlo být tou nejožehavější otázkou, kde jsou výhody tak jasné a rizika tak jasná a my nevíme, kde věci vyvážit“. Jeho komentář byl odpovědí na otázku zaměstnance, zda taková technologie potenciálně může „škodit v reálném světě“, konkrétně může sloužit ke stalkingu. Pokud jde o potenciální výhody, Bosworth poukázal na to, že si díky technologii rozpoznávání obličeje člověk tajně vyhledá jméno svého známého, pokud na něj zapomněl nebo měl obličejovou slepotu.

Je toho ale samozřejmě víc. Pro začátek není povzbudivé, že se výtky zaměřují spíše na právní aspekty toho, zda by v AR chytrých brýlích měly být technologie pro rozpoznávání obličeje než na etické aspekty takového kroku. Nechvalně proslulý incident, při němž byla v baru napadena žena, která na sobě měla Google Glass, rozpoutal celonárodní debatu o dopadech chytrých brýlí na soukromí – a to ani zdaleka nešlo o brýle, které by uměly rozpoznávat obličeje. Rozpoznávání obličeje, i kdybyste ho použili z „neškodných“ důvodů, představuje mnohem větší etický problém.

Není například jasné, zda by se někdo mohl odhlásit z účasti v jakékoli databázi, kterou by Facebook použil při povolení této funkce. Představte si, že by se každý na ulici mohl dozvědět vaše jméno a případně se dostat na váš facebookový profil na základě dvouvteřinového setkání.

Souhlas by měl být v popředí všech technologií pro rozpoznávání obličejů – nicméně podle BuzzFeedu byl Bosworth vůči Illinoiskému zákonu na ochranu osobních údajů o biometrických informacích (BIPA), který vyžaduje, aby všechny společnosti, které shromažďují biometrické údaje, získaly před tím souhlas, poněkud odmítavý. V lednu bylo Facebooku nařízeno zaplatit vyrovnání ve výši 650 milionů dolarů v hromadné žalobě státu Illinois, podle níž společnost porušila BIPA tím, že shromažďovala údaje o rozpoznávání obličejů bez souhlasu.

Vzhledem k tomu všemu je nepochopitelné, že by Facebook vůbec uvažoval v případě chystaných brýlích o zahrnutí technologie, které už tak lidi dost zneklidňuje. V tweetu, který následoval po zprávě BuzzFeedu, Bosworth uznal, že rozpoznávání obličejů je „nesmírně kontroverzní téma“ a že společnost povede „velmi veřejnou diskusi o kladech a záporech“. Zdůraznil také, že chytré brýle Facebooku „by byly v pořádku i bez [rozpoznávání obličeje], ale vyskytly se i případy hezkého využití, pokud by se to dalo provést způsobem, který veřejnosti a regulátorům vyhovuje“.

Rozpoznávání obličejů je stále hodně propíranou technologií a neexistuje společenská shoda na tom, jak by se měla používat. Začátkem měsíce zakázalo město Minneapolis policii používat technologii na rozpoznávání obličejů a v listopadu to samé potkalo losangeleské policejní oddělení. Celkem 13 měst po celých Spojených státech zakázalo místním orgánům používat tuto technologii. Několik měst, včetně San Franciska a Bostonu, také zakázalo vládní používání rozpoznávání obličejů.

A i kdyby – a je to velké kdyby – se lidé a zákonodárci zázračně přizpůsobili a přijali tuto technologii před očekávaným uvedením chytrých brýlí na trh (mělo by k němu dojít ještě letos), nesmíme zapomínat na to, že jde o Facebook a že společnost nemá zrovna excelentní výsledky v oblasti ochrany a vůbec respektování soukromí uživatelů.

Nicméně, ve výsledku to možná nebude tak horké. AR brýle jsou jednou z nejslibnějších cest dalšího technologického vývoje, avšak podobná zařízení selhala již dříve a pravděpodobně selžou znovu. Proč? Žádná společnost dosud úspěšně nepřesvědčila spotřebitele, že je to věc, kterou bezpodmínečně potřebují.

Zdroj: Gizmodo.com

Total
1
Shares
Další články