Apple se pouští do vlastního 5G modemu

Seniorní VP hardwarových technologií v Applu Johny Srouji potvrdil, že se společnost pustila do vývoje vlastního 5G modemu. Jde o další krok v přechodu Applu k proprietárnímu hardwaru.

Rozhodnutí společnosti Apple koupit divizi 5G modemů od Intelu v loňském roce jasně ukázalo, že se firma chce vydat tímto směrem, a je zcela jasné, jaké jsou její motivace. Apple přechází na vlastní procesory a GPU a již vyvíjí čipy řady W a H, které nabízejí Bluetooth a Wi-Fi konektivitu. Přidání 5G modemu znamená, že Apple bude vyvíjet vlastní tři nejvýnosnější čipy v daném elektronickém zařízení.

Apple loni podepsal šestiletou patentovou dohodu se společností Qualcomm, ale to automaticky neznamená, že se modemu od Applu dočkáme až v roce 2025. Složité patentové licenční dohody v oblasti smartphonů nejsou nijak výjimečné, a Apple možná bude muset mít s Qualcommem uzavřenou patentovou dohodu, aby mohl legálně dodávat zařízení. Není to ani nutně v neprospěch Applu, obzvláště pokud by výroba vlastního zařízení zabrala několik let.

Apple už roky zastává myšlenku, že vlastní hardware a software společnosti umožňuje vyrábět produkty, které jsou díky tomu o něco lepší než konkurence. Nový rozměr tomuto narativu dodaly nedávno uvedené M1 čipy. V nadcházejících dvou letech chce Apple převést všechny své produktové řady na ARMové čipy.

Konstrukce mobilních modemů je jedna z nejsložitějších oblastí. O stavu 5G modemu od společnosti Intel, než ho Apple koupil, se toho moc neví, nicméně evidentně nešlo vše podle plánu. Pokud by byl Apple schopen převzít design společnosti Intel a urychlit vývoj čipu, může mít společnost dlouhodobý, ale předvídatelný plán uvedení na trh. Za předpokladu, že by Apple musel znovunastartovat vývoj, čekali bychom na 5G modem zřejmě o něco déle.

Ohromný úspěch Applu potvrzuje (pokud by bylo zapotřebí další validace) takzvaný „foundry model“. Před založením TSMC si běžně společnosti vyráběly své mikroprocesory. „Opravdoví muži mají továrny“ je známá hláška spoluzakladatele a prvního generálního ředitele AMD Jerryho Sanderse – a opravdu na tom něco bylo.

TSMC dokázala, že výroba čipů pro různé zákazníky může být obrovsky úspěšná. S rostoucími náklady na výstavbu nových továren se zmenšil počet společností, které by mohly představovat opravdovou konkurenci.

Ať už se vám výrobky Applu líbí nebo ne, firma vybudovala něco jedinečného – konkrétně produktový ekosystém, který používají stovky milionů lidí po celém světě, a který běží na vlastním softwaru a brzy i na vlastním hardwaru. Intel a Samsung mají vlastní výrobní továrny, ale nemají odpovídající operační systém. Google má větší dosah v oblasti mobilů a díky Chromebookům získává větší prostor ve vzdělávání, ale chybí mu zkušenosti Applu s designem SoC.

Přitom bývaly doby, kdy firmy stavěly takovéto ekosystémy – viz IBM a System/360 – ale postupně se od tohoto přístupu upustilo.

Teď, když se Apple vydal na cestu k opětovnému sestavení hegemonického ekosystému, jaký tu nebyl od doby, kdy „velká modrá“ vládla světu, možná by bylo načase postavit se k nedávným nařčením, že od svých výrobních partnerů vyžaduje personál způsobem, který porušuje čínské pracovní zákony, a upustit od ohlášeného odporu proti americkému zákonu zakazujícímu americkým firmám pracovat s čínskými firmami, které využívají ujgurskou otrockou práci.

Zdroj: Extremetech

Total
0
Shares
Další články