Parkovací zóny můžou rozjet nový byznys. Do hry vstupují aplikace pro hledání místa i jejich rezervaci

Parkování ve městech je čím dál větší problém. Přesně to ale znamená otevřené dveře pro mnoho nápadů a tedy i startupů. S rozšiřováním zón v Praze vycítily příležitost nové projekty – podívali jsme se na zoubek startupu zaparkuju.cz a projektu Stokkur Software. Ukazují hlavně online dostupnost P+R parkovišť a zjednoduší placení v parkovacích zónách. V plánu je ale víc.

V Praze se zóny placeného stání loni rozšířily do celého širšího centra, v jednotlivých městských částech se liší a je složité se v nich zorientovat. “Řidiči neví, kde jsou jaké druhy zón, kde a za kolik mohou zaparkovat,” popisuje situaci Vít Karen, CEO projektu zaparkuju.cz.

Aplikace integruje dostupnou nabídku veřejných i soukromých parkovacích míst v místě, kde potřebujete. Řidičům ukáže, kde můžou zaparkovat, a usnadní online platbu parkovného. Zatím to funguje v “nových” parkovacích zónách v Praze 3, 5, 6 a 8 a další čtvrti přibudou, až se starý systém překlopí na nový. To bude probíhat postupně do konce roku 2018.

Kromě toho tu najdete počet volných míst na P+R parkovištích. “S P+R je problém že je jich málo. Jsou vždy plná a člověk neví, zda se na ně vydat. Proto jsme počet volných míst integrovali přímo do PINU na mapě. Díky online informacím má tak uživatel ihned přehled o celé Praze, kde a jaké parkoviště je zaplněno,” říká Vít Karen.

 

Už nemusíte odpočítávat

I “staré” zóny už stihlla integrovat aplikace Zaparkuju v Praze od Stokkur Software. To znamená, že její asistenci využijete i na Praze 1, 2, 3 a 7, a to včetně informace o rozmístění parkovacích automatů.

Zjistíte s ní i aktuální a následující tarif včetně časového intervalu a hodinové sazby. Případně i přesměruje i na oficiální platební bránu ve webovém prohlížeči.

Pro šetřivější i pro ty, co jezdí do Prahy večer, je funkce zobrazení pouze parkovacích stání zdarma pro aktuální čas. A neztratíte se: když budete mít s sebou telefon, bude si za vás pamatovat polohu zaparkovaného auta. Nabízí taky navigaci přímo v aplikaci, nebo pomocí map od Applu a Googlu.

Po zaparkování auta si může řidič nastavit parkovací hodiny, které jej budou informovat, jak se bude blížit čas, kdy mu bude končit platnost parkovacího lístku.

Všechno dostupné parkování na jednom místě

Oba projekty slibují zásadní rozšiřování především nabídky parkovišť. Zaparkuju slibuje i množství soukromých parkovacích míst, aplikace se přitom neomezí jen na Prahu.

Navíc umožní vyhledávání mezi dostupnými parkovacími místy podle ceny, blízkosti MHD a dalších parametrů. “Jednáme s množstvím provozovatelů soukromých parkovacích míst, kteří uvolní část svých kapacit a umožní je přes naší aplikaci rezervovat i zaplatit online dopředu,” dodává Vít Karen.

Kromě Prahy již nyní probíhají jednání s několika městy, která mají zpoplatněné parkování, nebo ho připravují. Není jich málo. Projekt má i mezinárodní ambice, zatím uvažuje o Slovensku.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Android Pay dá šanci placení mobilem. Snad i v Česku

Jednou z novinek, kterou Google představil na své vývojářské konferenci I/O, je i služba pro mobilní platby Android Pay. Podobně jako konkurenční Apple Pay má novinka výrazně rozšířit možnosti placení chytrými telefony. Na rozdíl od Apple Pay si však placení Androidem snad brzy užijí i čeští uživatelé.