Apky, gadgety i laboratorní burger – to jsou vynálezy 21. století

Jsou za námi už dvě dekády 21. století a technologické vynálezy stále ostentativněji formují náš život. Sice ještě nemáme létající autaKteré významné technologické vynálezy přinesly roky 2001–2020?

2001: Wikipedia

Rok 2001 byl svědkem pozoruhodných událostí – Richard Stallman vytvořil koncept online encyklopedie, který dotáhli Jimmy Wales a Larry Sanger, když zahájili projekt Wikipedie. Dodnes je to největší on-line encyklopedie, kterou máme.

2001: Segway

Začalo to jako dobře střežené tajemství. Záhadný vynález měl změnit naše každodenní životy a přinést revoluci v osobní dopravě. V prosinci 2001 bylo představeno první elektricky poháněné dopravní vozidlo, které se dokázalo samo vyvažovat. Vynález se sice používá dodnes, ale žádnou větší revoluci (zatím?) nepřinesl.

2001: První iPod

Internetová horečka (známá jako dot-com bubble) skončila, Wikipedie byla častým tématem k hovoru. A Apple v této době vytáhl do boje, když Steve Jobs představil světu nový druh hudební technologie, která v podstatě zabila oblíbená CDčka. Budiž jí ke cti, že se zasazovala proti pirátskému stahování hudby.

2002: Bluetooth sluchátka

O rok později se stalo něco pozoruhodného. Bluetooth, který jsme do té doby používali k přenosu obrázků, se nyní uplatnil i při telefonování. A že zapříčinil hodně trapných momentů, kdy jsme mysleli, že na nás mluví cizí člověk, který ale mezitím konverzoval s někým přes Bluetooth… Dodnes tato technologie dominuje spotřebnímu elektronickému zařízení, fitness a sportu, i produktům v inteligentních domácnostech, automobilech či lékařství.

2003: Telefony s foťákem

Mobilní telefony v této době povýšily na fotoaparáty. Inu, povýšily… Některé se pyšnily 0,2megpixelovým fotoaparátem a žádný z nich na začátku nedisponoval bleskem. První mobilní telefon s fotoaparátem byla legendární Nokia 6600, která měla 6MB vnitřní paměť a při svém uvedení stála kolem 600 eur.

2004: Průlomová éra

V roce 2004 vznikla HDTV – nesmírně drahá technologie měla však za následek zvýšení kvality obrazu. Ale to není jediný highlight roku 2004. Vzpomínáte na své skypové začátky? Technologie videohovorů zcela změnila způsob, jakým mluvíme s našimi přáteli a rodinou, kteří zrovna nesedí vedle nás. Tento rok patřil také Facebooku, resp. jeho spuštění. Po letech jej následovaly i další platformy sociálních sítí, bez kterých si nedovedeme představit svůj běžný den, jako jsou např. Twitter, Instagram, Pinterest či TikTok.

2005: Google Mapy

Mapy, na které se dennodenně obracíme s neochvějnou samozřejmostí, tu nejsou tak dlouho. A rozhodně nevypadají stejně jako ty, které byly uvedené na trh v roce 2005. Měly hodně much, zároveň ale odstartovaly řadu skvělých funkcí. Věci se zdokonalovaly a upgradovaly, a nyní díky Street View můžeme procházet realistickými ulicemi, které se nachází třeba na druhém konci světa.

V roce 2005 byl navíc vypuštěn první modernizovaný GPS satelit, který se stal komerčně dostupným pro všeobecné použití. Dnes jsou GPS zabudovány v telefonech, tabletech, počítačích i mnoha dalších elektronických zařízeních.

2006: Úsvit online streamování

Co bylo před Netflixem? 29. října 2006 jsme získali přístup k první online streamovací službě na světě. Hulu sice byla k dispozici jen v USA, v teritoriích USA a Japonsku, a zaměřovala se na televizní seriály, ale kdyby nebyla Hulu, možná bychom teď neměli HBO Max, Disney Plus, Amazon Prime Video a další.

2007: První iPhone

To, co začalo v roce 2005 jako bokovka s názvem Project Purple 2, se brzy stalo určujícím trendem. iPhone, smartphone od Applu s dotykovou obrazovkou, vyšlapal cestu všem smartphonům, které nosíme po kapsách dnes. S každou další invencí se iPhone stává oblíbenějším.

2008: Android

Smartphone HTC Dream, také známý jako T-Mobile G1, byl prvním komerčně spuštěným zařízením, které bylo poháněno operačním systémem Android. Android je v současnosti nejpopulárnějším operačním systémem pro mobilní telefony, čemuž pravděpodobně vděčí za to, že je to open source systém. Původně byl vyvinut společností Android Inc., ale v roce 2005 jej koupil Google.

2009: Playstation 3 Slim

Přepracovaná verze bachratějšího PS3 byla o 33 % menší, o 36 % lehčí a spotřebovávala o 34-45 % méně energie než předchozí model. V podstatě šlo o stejnou konzoli, pyšnila se však větším pevným diskem a štíhlejším vzhledem.

2010: První iPad

Je to větší než telefon, ale menší než notebook – co je to? Tablet umožňoval uživatelům provádět všechny operace a pracovní úkoly na cestách, ať už na letišti museli odpovídat na e-maily, nebo vytvářet po nocích v hotelu designové návrhy, iPad posunul přenositelnost a funkčnost podobných zařízení na zcela novou úroveň.

2011: Siri v iPhonu 4s

Siri se stala nedílnou součástí nového iPhonu a v roli osobní asistentky dokázala zařídit schůzky, odesílat zprávy i všechno mezi tím. Od té doby se začal měnit způsob naší interakce s technologiemi.

2012: Komerční let do vesmíru

V květnu 2012 se SpaceX stala první soukromou společností, která vyslala kosmickou loď na Mezinárodní vesmírnou stanici. Tento krok byl zásadní, navíc se prokázalo, že daná technologie je opravdu schopna na ISS bezpečně přistát. V říjnu se vydal Dragon na vesmírnou stanici znovu, tentokrát byl poprvé naložen nákladem. A éra komerčního průzkumu vesmíru tím byla oficiálně zahájena.

2013: Laboratorní burger

Po pěti letech výzkumu (a investicích převyšujících 300 000 dolarů) bylo uvařeno „umělé hovězí maso“, které bylo zkonzumováno v prvním laboratorním hamburgeru. Chutnalo prý téměř jako skutečná věc… Maso bylo vytvořeno z kmenových buněk v londýnské laboratoři a za jeho primárním financováním stál spoluzakladatel Googlu Sergey Brin. Zatím není jasné, zda tato technologie pomůže vyřešit světový hladomor, ale rozhodně lze označit za nebývalý úspěch.

2014: Apple Watch

Napadlo by vás před rokem 2014 klepat na ciferník hodinek? Těžko. Ale Apple vždycky přináší něco nového a má odpovědi na všechny naše otázky. Apple Watch nejsou jen chytré hodinky, ale představují revoluci v oblasti tzv. wereables.

2015: Hendo Hover 

V roce 2015 vznikla první skutečná verze hoverboardu. I když se na něm dalo jezdit jen 10 minut, Sice to ještě není úplně jak v Návratu do budoucnosti, ale lepší než ta šidítka, která se jen šourají po zemi.

2016: Blockchain

Lepší transakce a větší bezpečnost – blockchain už není spojován jen s kryptoměnou. Tato technologie se nyní implementuje také ve zdravotnictví nebo pojišťovnictví.

2017: Inteligentní asistent(ka)

První byla Siri, po ní přišla Cortana a teď pro nás přehrává hudbu Alexa. Rozpoznání hlasu se od té doby vyvinulo natolik, že inteligentní domy budou brzy plně automatizované. Že to zní spíš jako rok 2050?

2018: Technologie ve sportu

Chytré technologie pomáhají golfistům pilovat jejich švih, AI zlepšuje manévrovací schopnosti dronů při závodech, a je jen otázkou času, kdy technologie ovlivní další sporty.

2019: Lithium-iontové baterie

Za objevení této baterie získali vědci John Goodenough, Stanley Whittingham a Akira Yoshino Nobelovu cenu. Vytvořili tak nezbytný základ pro skladování energie z obnovitelných zdrojů, jako je solární či větrná energie, nebo pro elektromobily s dlouhým dojezdem. Li-Ion baterie jsou lehké a odolné a dají se mnohokrát nabíjet, než dojde ke zhoršení jejich výkonu.

SpaceX dosáhl v říjnu 2020 svého domnělého cíle – dostal na oběžnou dráhu Země 800 satelitů pro poskytování širokopásmového internetu. Vypadá to, že se Elon Musk vytrvale drží svého záměru pokrýt celou Zemi vysokorychlostním internetem Starlink. Tento ambiciózní plán však nebude bez vedlejších následků. Připraví nás o nebe, jak jej známe? 

2021: ???

Průlomy v moderních technologiích mimo jiné umožnily lidem po celém světě komunikovat zcela bezprecedentním způsobem, okamžitě. A i když si to jen těžko dovedeme představit, technologie nás budou i nadále šokovat, udivovat a přinášet nevídané a fascinující změny. Aniž bychom jim přikládali takový význam, budou mít časem dalekosáhlý dopad na téměř všechny aspekty našeho života. Stačí se ohlédnout do minulosti. 

A co bude dál?

„Věda nám slíbila pravdu… Nikdy nám neslíbila pokoj, ani štěstí.“ Gustave Le Bon

Zdroje: Businessinsider.com, pastemagazine.com, blog.ablysoft.com, tomsguide.com, cs.esdifferent.com, houghtco.com, inventions-handbook.com, tesmanian.com, entrepreneur.com, techradar.com, mashable.com, elements.evonik.com, pressrelease.cc, zive.cz

Total
5
Shares
Další články