AI versus člověk: Umělá inteligence porazila mistryni v debatování

Umělá inteligence se naučila lhát, aby dostala, co chce a někdy mluví vlastním jazykem, kterému lidé nerozumí. Jaké jsou ale její schopnosti v debatách o odborných tématech? Podle společnosti IBM, která zorganizovala první živou veřejnou debatu mezi AI a člověkem, chytré algoritmy vyhrávají.

Diskuze proběhla v prostorách IBM Watson West v San Francisku. Systém umělé inteligence z dílny IBM pojmenovaný Project Debater a izraelská mistryně v debatování z roku 2016 Noa Ovadia měly za úkol připravit si argumenty pro a proti na téma, jestli bychom měli finančně podporovat průzkum vesmíru.

Tato téma byla podle IBM vybrána s ohledem na co nejsmyslnější debatu a umělá inteligence v ní nebyla nijakým způsobem dopředu proškolena. Oponenti si vyslechli vzájemnou argumentaci a reagovali vlastními odůvodněními. Podle bleskového průzkumu, který proběhl po závěrečném shrnutí, zastávala většina diváků názor, že Project Debater obohatil jejich znalosti více než jeho lidská soupeřka.

Jak souboj probíhal

Obě strany přednesly čtyřminutovou úvodní řeč, další čtyři minuty věnovaly protiargumentům a v posledních dvou minutách vše shrnuly. Project Debater předestřel ve své úvodní řeči několik faktů podporujících danou myšlenku. Například zmínil, že průzkum vesmíru je pro lidstvo přínosný, protože pomáhá posouvat vědu kupředu a podněcuje v mladých lidech nevšední způsoby myšlení.

Noa Ovadia oponovala s argumentem, že vládní dotace se dají využít lépe, například na podporu vědeckého výzkumu přímo na Zemi. Project Debater si vyslechl její odůvodnění a přednesl své protiargumenty. Oponoval například tím, že případné technologické a ekonomické přínosy průzkumu vesmíru převažují nad přínosy jiných vládních výdajů.

Cíl: Zvyšovat lidskou inteligenci

Cílem Project Debater je s postupem času začít systém využívat ve vhodných oblastech i v méně prověřených tématech. IBM se tak snaží vyvinout rozšířenou AI, která dokáže získat znalosti z velké škály oborů a zvyšovat tak lidskou inteligenci.

Asistenti fungující na systémech umělé inteligence aktuálně dokážou reagovat na relativně jednoduché příkazy, jako vyhledávání klíčových slov nebo odpovídat na otázky a požadavky. Project Debater však chce kombinovat soubory informací a názorů, aby lidem pomohl vystavět přesvědčivou argumentaci a dělat rozhodnutí podložená dostatkem informací.

Technologie je založena na schopnostech systému IBM Watson. Debater konkrétně používá API systému pro převod řeči na text. V dalších fázích má zlepšovat i jeho jazykové a dialogové funkce.

Total
4
Shares
Další články