A co ten cloud gaming od Amazonu?

Představte si svět, kde může hrát každý, kdekoliv a hlavně na čemkoliv. Na jedné straně docela hezká vize herního světa neomezeného hardwarovými hranicemi. Na druhé straně hrozba pro neustále bobtnající gamingový trh – na co si kupovat předražené nevýkonné konzole nebo okázale herní sestavy, když si AAA titul zapaříte přes prohlížeč prakticky na čemkoliv, že? Ale obavy zatím stranou. Cloudové hraní je sice trend, v jehož rozvoji se angažují ti největší technologičtí lídři, jenže pořád to nějak vázne a ohlasy od uživatelů jsou zatím vlažné.

Hry hostované v masivním datovém centru a streamované na koncové zařízení přes internet – zkrátka takový Netflix pro hraní – to je ta nejjednodušší představa fungování cloudového hraní. Jenže v praxi gamingové hraní naráží na technologické limity, a to i s ohledem na to, že se do cloudového hraní pustily takové kapacity, jako je Microsoft, Google a Nvidia. Svou troškou do mlýna chce přispět i další – Amanzon s projektem Luna.

Bude Luna jiná?

Luna, kterou Amazon oficiálně oznámil v listopadu, bude podporovat hraní na kompatibilních Fire TV, počítačích a zařízeních od Applu s MacOS. Luna poběží jako progresivní webová aplikace (nepůjde tedy o samostatnou aplikaci). Služba by měla fungovat i na iOS. A speciální hardware k hraní nebude potřeba, nicméně i tak Amazom představil dedikovaný Luna Controller. Hrát půjde také s xboxovým ovladačem, ovladačem DualShock 4, nebo pomocí myši a klávesnice.

Jako všechny podobné služby, tak také Luna stojí a padá s internetovým připojením – výrobce doporučuje 5 GHz síť a alespoň 10 Mbps (optimálně 35 Mbps pro hraní ve 4K). Luna je momentálně ve fázi early access, uživatelé, kteří chtějí jako první vyzkoušet, jak Amazon zvládne tuto výzvu, musí projít schvalovacím procesem a zapojit se mohou zatím pouze zájemci u USA.

Cena služby v early access režimu vyjde na 5,99 dolaru měsíčně (takže se bude pochopitelně zdražovat). Předplatné Luna+ bude podporovat možnost hraní na dvou zařízeních, rozlišení 1080p a 60 FPS. Podpora 4K rozlišení má podle Amazonu přijít později. Za předplatné uživatelé dostanou přístup k celé knihovně titulů, včetně trháků, jako je Control, Metro: Exodus nebo Assassin’s Creed Valhalla.

Amazon umožní také jednotlivým vydavatelům nabízet svoje služby uživatelům – toho se podle oficiálních zpráv už chopil Ubisoft a zrodila se tak služba Ubisoft+, která v betě vychází na 14,99 dolaru měsíčně. Uživatelé přitom budou moci využívat jen službu Ubisoft+ bez nutnosti předplácet si Lunu+.

Podaří se Amazonu předčil své konkurenty a konečně přinést to očekávané a zatím utopistické cloudové hraní?

Total
0
Shares
Další články