Weblings – hra jako nástroj pro upoutání návštěvníků webowek

Webwars, severoamerická firma z texaského Austinu, spustila v půlce září ambiciózní projekt, který by se rád stal užitečným nástrojem pro internetové stránky a portály, jež se potýkají se stagnující návštěvností svých webovek. Nazývá se Weblings ajde o typ tzv. „vrstvené reality“, jelikož hra samotná běží v rámci vrstvy, která z části překrývá právě zobrazovaný web. Základní ideou je, že v internetu žijí magické „víly“ a udržují ho v bezpečí před všemy možnými viry a „bugy“, kterými je celosvětová síť zahlcena. Ovšem tito záškodníci našli způsob, jak hodné víly zajmout, a to do zrcadlových bran, které se roztříštily po všech možných stránkách. Vaším úkolem je bojovat na konkrétních stránkách s těmito „bugy“, tedy brouky a víly osvobodit. Děje se tak postupně, po částech a cílem je osvobodit všechny Weblingy.

S každým zabitým broukem odemknete jednu část Weblinga, jakýsi „úlomek charakteru“. Každý Webling je jedinečný a má svůj individuální charakter, některý je více umělec, jiný má spíše vědecké vlohy. To vše v návaznosti na typ stránek, které návštěvujete. Po osvobození konkrétní víly či víláka, můžete využít jeho speciálních dovedností k boji proti deseti různorodým druhům brouků. Zatím je ve hře k dispozici na 20 Weblingů a do konce roku jich má být již 57. Samozřejmě si lze své Weblingy také vylepšovat (za minimální poplatek), ubytovat je ve své vesničce a taktéž se lze spřátelit s ostatními hráči skrze herní interface či po Facebooku.

První víla z mnoha


Koncept celé hry je zaměřený na mladistvé internetové „brouzdaly“ – cílovou skupinou jsou hlavně dívky ve věku 13 a více let, přesto se autoři netají potenciálem zaujmout i mnohem starší uživatele, a to i z řad mužské populace. Mimoto, Weblings jsou pouze první z řady několika takto koncipovaných webových her, které společnost v současné době vyvíjí a jež tak patrně budou zameřeny více na jiné typy internetových návštěvníků. Lze ji hrát zcela zdarma a nenajdete v ní ani jednu reklamu, jelikož chce firma nejdříve hru stabilizovat na trhu a až následně hledat inzerenty. Z technického hlediska jde o velice nenáročnou zábavu, jelikož hra využívá jednoduchou, ale pohlednou 2D animaci ve Flash prostředí společnosti Adobe, a tak se hráči nemusí strachovat o nadměrné zatížení svého počítače. V současné sobě jsou v rámci Weblings podporovány prohlížeče Internet Explorer a Firefox.