Waze: crowdsourcované dopravní zpravodajství? I to je možné.

Waze se rozhodně vyplatí sledovat – a doufat, že podobná služba bude již brzy spuštěna také v Evropě. Jde o původně izraelský projekt, který právě v těchto dnech jde na trh také v USA.

V Izraeli jde o zdroj dopravních informací číslo 1, který přímo na mobil přináší aktuální zpravodajství o průjezdnosti vybraných oblastí. Tyto informace jsou přitom získávány crowdsourcingem, do systému je tedy zasílají samotní uživatelé Waze. Aplikace detekuje zeměpisnou polohu uživatele a kompiluje získaná data. Výsledkem pak jsou přehledně zpracované mapy, ve kterých lze v reálném čase nalézt info o dopravní situaci. Velmi šikovné nejen pro ty, kteří do práce dojíždějí autem. Kromě toho Waze také zprostředkovává navigaci na úrovni ulic.

Podívejte se krátké video s ukázkou Waze:

Stejně jako podobně koncipované služby je i Waze postavený před zásadní problém – aby služba fungovala ideálně, potřebuje mít dostatečně silnou uživatelskou základnu, kterou ovšem získá tím, že bude služba kvalitní. V Izraeli se tento problém podařilo již překonat, aplikaci má nainstalovanou 20% uživatelů smartphonů, což je fantastické číslo.

Waze je k dispozici v Izraeli a USA pro iPhone, Android, Symbian a Windows Mobile telefony. Můžeme doufat, že se tato nebo podobná aplikace brzy objeví také v Evropě.

via thenextweb