Tvůrci Hlídačky.cz zakládají nový startup. Ve Fragments kombinují umělou inteligenci a kryptoměny

Největší tržiště na zprostředkování hlídání dětí v České republice se jmenuje Hlídačky.cz. Stojí za ním David Hrachový a Petr Šigut, kteří se jedním úspěšným projektem nehodlají uspokojit. Jejich nový startup Fragments chce využít boomu kolem kryptoměn a umělé inteligence a tentokrát cílí na globální trhy.

Fragments je mobilní aplikace, v níž mohou lidé vydělávat peníze plněním jednoduchých mikroúkolů. Abychom byli přesnější: vydělávat peníze mohou prostřednictvím nové univerzální kryptoměny a řešením úkolů pomáhají v učení umělé inteligence. Právě na těchto dvou oblastech je celý startup založen.

„Využíváme dvou silných trendů – obrovského nárůstu dat, které se musí anotovat pro učící se algoritmy, a velký zájem lidí o kryptoměny. Těžíme přitom ze zkušeností nasbíraných na fintech a blockchain projektech pro společnosti ve Spojených státech,” říká David Hrachový, CEO Fragments. S Petrem Šigutem se tak po Hlídačkách a vývojářském studiu PrimeHammer pouští již do třetího společného projektu.

David Hrachový a Petr Šigut, spoluzakladatelé Hlídačky.cz a Fragments

Celý koncept je vlastně velmi jednoduchý a tvůrci věří, že právě díky tomu bude fungovat. V mobilní aplikaci budou moci uživatelé během pár minut vyplnit několik mikroúkolů, v nichž pomohou umělé inteligenci například rozeznávat určité objekty – a tím ji dále rozvíjet. Za splnění úkolů za odměnu obdrží kryptoměnové tokeny, které budou vydávány na ethereum blockchainu.

„Výši odměny určí trh, ale bavíme se o přivýdělku, možnosti monetizovat čekání. Cestou do práce si člověk může plněním rychlých úloh vydělat na kafe, možná na snídani,” říká o výši odměn Hrachový. Mobilní prostředí má být podle něj podobné Tinderu, a tak věří, že bude taková činnost zajímavá pro široké množství lidí po celém světě.

Učte umělou inteligenci Dáme jídlo

Platforma Fragments poslouží ve všech případech, kde je ke zpracování úkolů vyžadován lidský úsudek. V první fázi se zaměřuje na mikroúkoly spojené s anotací dat, které společnosti potřebují jako vstup pro své algoritmy na strojové učení. Příkladem může být algoritmus na rozpoznání objektů na obrázcích, označování tweetu jako pozitivního či negativního (sentimentální analýza) nebo označování nevhodného obsahu na sociálních sítích.

Na druhé straně stojí firmy, které potřebují mikroúkoly zpracovat pomocí lidské inteligence, přitom jich potřebují vyřešit obrovské množství a tím pádem škálovat. Takových firem díky popularitě strojového učení rapidně přibývá. Mikroúkoly jsou pak součástí trendu fragmentace práce, který dal novému startupu svůj název.

Jako první český partner do platformy vstupuje společnost Dáme jídlo. Lidé ji budou moci pomáhat s lepším popisováním a kategorizací jednotlivých jídel. V zahraničí Fragments testuje firma Whale&Jaguar, ta zase sbírá data o sentimentu tweetů a upřesňuje své volební průzkumy.

V tuto chvíli spouští český startup pilotní provoz, cílem je ověřit propozici a vyladit samotnou aplikaci. Ambice je od prvního momentu globální, na další rozvoj plánují foundeři využít ICO, díky němuž by do oběhu dostaly nové Fragment tokeny.

Diskuze k článku