Stovky obchodů v Londýně budou používat českou platební aplikaci

BrixtonPound je lokální měna pro londýnskou čtvrť Brixton, s jejíž pomocí se místní snaží udržet peníze v lokálních obchodech a pomáhat jim konkurovat velkým firmám. Projekt funguje od roku 2009 a původně se používaly papírové peníze, nyní je však cílem snaží celou měnu digitalizovat.

Již od roku 2011 se v Brixtonu platí SMS zprávami, mobilní aplikace má za úkol zjednodušit platby u obchodníků a zrychlit šíření měny mezi lidmi. To umožňuje i použití nové technologie iBeacon, kterou představila společnost Apple na své loňské vývojářské konferenci a letos na podzim se čeká její plné nasazení do nového systému pro zařízení se systémem iOS 8. Technologii tak budou podporovat stovky milionů zařízení na celém světě.

„iBeacon umožňuje telefonům vnímat své okolí prostřednictvím signálu Bluetooth. Pokud telefon zaznamená, že je někde kolem jiné zařízení, je s ním schopný pracovat – nemusíte ho ani vytáhnout z kapsy,“ říká jeden z autorů aplikace Jura Ibl. Velkou výhodou je minimální spotřeba baterie telefonu a také to, že k tomu, aby systém fungoval není potřeba připojení k internetu.

Od začátku července bude aplikace fungovat ve více než 250 obchodech, kavárnách a restauracích v Brixtonu. Ještě během léta by pak k aplikaci pro iPhone měla přibýt verze pro telefony se systémem Android. Do konce roku by platby prostřednictvím české aplikace mohlo přijímat několik tisíc obchodů v Evropě. Tomu mají pomoci i partneři projektu, mezi nimiž je také polská firma Kontakt.io, která dodává bluetooth vysílače, na kterých systém běží.

„Na podzim chceme představit další funkce a nástroje. Máme s iBeacony velké plány a řadu partnerů, kteří nám pomáhají. Všechno je ale hodně nové a i my sami jsme zvědaví, jak si budou lidé na novou technologii zvykat,“ dodává Ibl.

Londýnská aplikace běží na české platformě Dingo, která pomocí řady mobilních aplikací a projektů hledá nejlepší využití pro přesné lokační služby moderních telefonů. Projekt spadá pod společnost September Projects, která nedávno představila také mobilní aplikaci Happy.