Startup Týdne #60: Včelka, osobní trenér čtení zmírňující důsledky dyslexie

Michal Zwinger spolu se svým týmem pracoval na projektu rychločtení Rozečtise. Po rozjezdu této aplikace dále staví na příležitosti pomoci se čtením řádově více lidem. Založil proto Včelku – osobního trenéra čtení.

Startup se zaměřuje zejména na děti, ať jsou ve čtení napřed nebo pozadu. V Česku působí již rok a půl, polská verze se spouští v září, letos čeká testování taky verze pro americký trh.

„Našim cílem je být nástrojem číslo 1 pro počátky výuky čtení, pomoci se čtením a zmírňováním důsledků dyslexie, a to nejen v češtině, ale i v polštině, němčině, španělštině a v omezené míře i v angličtině,“ popisuje Zwinger v rozhovoru pro TyInternety.

včelkaVedení startupu: Michal Zwinger (managing director, tzn. vařič kafe pro ostatní), Michal Hudeček (marketing director)

Investor: INVENTI Investments s.r.o., Ing. Tomáš Ondráček, Ph.D.

Konkurence: Papírové učebnice a pracovní sešity

Založeno: 09/2014 

Vysvětlete (jednou větou) co Včelka dělá.

Aplikace Včelka je osobní trenér čtení, který pomáhá rozvíjet čtení všem dětem, ať jsou napřed nebo pozadu.

V čem jste lepší než vaše konkurence?

Naše typická konkurence jsou stohy různých pracovních sešitů a knih, které se nijak nepřizpůsobují dítěti. Včelka se naopak každému dítěti přizpůsobí adaptivně na míru.

Nejlepší alternativa při problémech se čtením je pomoc speciálního pedagoga a těm Včelka ani konkurovat nemůže, vždycky budou nejlepší. Ale my s nimi spolupracujeme a snažíme se jim alespoň přiblížit a zužitkovat to, že na rozdíl od speciálních pedagogů je Včelka dostupná 24/7. Mnoho speciálních pedagogů Včelku denně používá.

Michal Zwinger

Michal Zwinger

Na kterých trzích působíte?

Nyní v ČR už rok a půl a právě dokončujeme přípravu polské verze pro ostrý start v září 2017. Uzavřeně budeme letos testovat i na americkém trhu trochu odlišnou verzi aplikace.

Jak vznikl nápad podnikat v tomhle oboru?

Stavěli jsme na příležitosti, která se nám objevila po rozjezdu aplikace Rozečtise, byl to další logický krok a šance pomoci se čtením řádově více lidem.

Kolik máte zákazníků?

Jednotky tisíc pravidelných individuálních uživatelů a stovky škol z celé ČR i českých škol ze zahraničí.

Jaké jsou vaše tržby a jakým tempem rostou?

Jsme v černých číslech a rosteme zhruba o 100 až 200 procent ročně, nic raketového.

Tým Včelka

Tým Včelka

Jaký vývoj očekáváte v nejbližší době?

Našim cílem je být nástrojem číslo 1 pro počátky výuky čtení, pomoci se čtením a zmírňováním důsledků dyslexie, a to nejen v češtině, ale i v polštině, němčině, španělštině a v omezené míře i v angličtině. Během jednoho roku to bude především ta polština a kousek angličtiny.

Máte za sebou nějaké investice, nebo financování řešíte jiným způsobem?

Máme dva externí investory a začátek rozvoje aplikace podpořila Nadace Vodafone.

Jak velký je váš tým? Sídlí všichni na jednom místě, nebo máte taky pobočky v zahraničí?

Dohromady pracuje na Včelce s různým nasazením asi 12 lidí + externí odborníci na problémy se čtením, všichni v ČR.

Kde svůj startup vidíte za pět let?

Viz výše, všechny popsané trhy řekněme do 3 let.

Kdy a jakým způsobem jste se během vašeho podnikání dostali do takzvaného „fuck-upu“? Jak se podobných situací mohou ostatní firmy vyvarovat?

Ke Včelce mě nic konkrétního dominantního nenapadá, takže nás to asi teprve čeká. Pokud to ale jsou fuck-upy způsobené snahou rychle se hýbat, asi se jim vyhnout nedá a jde spíše o smysluplné vyřešení.

Diskuze k článku