Startup Týdne #34: Ridelo, bezkontaktní nabíječka mobilů na kolo

Tak si to představte – jedete na výlet na kole, a ještě si při tom bezkontaktně nabíjíte mobil. Jednoduchou myšlenku proměňuje ve skutečnost slovenský startup Ridelo. Podle něj jde o světově první bezkontaktní nabíječku mobilů na kolo. Zatím je ve fázi vývoje prototypu, uvedení na trh je ale naplánováno na březen 2017. Do té doby si hodlá tým pomoct na Kickstarteru. A už teď přemýšlí nad novým produktem. 

„Rádi bychom se i dál po dokončení naší cyklo-nabíječky zaměřovali na smart cyklo-doplňky, gadgety a podobné legrácky. Už jsme začali uvažovat i nad novým produktem. A případně do pěti let udělat i naše vlastní elektro-kolo, protože vývoj v této oblasti stále postupuje,“ říká v rozhovoru pro TyInternety Filip Tomáška, jeden ze zakladatelů a CEO startupu.

logo rideloVedení startupu: Filip Tomáška (founder, CEO), Adrián Páleš (founder, CTO)

Investor: Vlastní zdroje

Konkurence: kontaktní nabíječky od firem Nokia, eWerk apod.

Založeno: 2016

Vysvětlete jednou větou, co Ridelo dělá?

Vytvořili jsme světově první bezkontaktní cyklo-nabíječku pro mobilní zařízení, pomocí které si můžete nabít například váš chytrý telefon, a to jak během jízdy, tak po jejím skončení.

V čem jste lepší než konkurence?

Využíváme naši vlastní technologii založenou na principu magnetů, díky které jsme odstranili nadbytečný odpor a hluk, který vzniká při použití klasického nebo nábojového dynama. Jsme cenově dostupnější a nabízíme kompletní řešení, konkurence nabízí pouze konvertory, a dynamo, ať už nábojové nebo klasické, si musíte koupit sami.

Také jsme i cenově dostupnější. Konkurenční nabídky jsou z našeho pohledu předražené, a i to byl důvod udělat tento projekt. Nabití zařízení při použití našeho produktu trvá stejně dlouho jako při použití klasické nabíječky, kterou zapojíte doma do elektrické sítě a plnohodnotné nabíjení začíná při rychlosti 4-5 km/h.

Na kterých trzích působíte?

Cílíme hlavně na západní a střední Evropu. V těchto zemích je nejvíce městských cyklistů, kteří jsou spolu s cyklo-turisty naší cílovou skupinou.

Filip Tomáška

Filip Tomáška

Jak vznikl nápad podnikat v tomto oboru?

Oba jezdíme rádi na kole. Já na silničním kole a Adrián sjezdy, ale projekt Ridelo vznikl jako projekt na školní soutěž Enersol. Původně to byl nápad Adriána, každý z nás šel na soutěž se svým projektem. Adrián s Ridelo (tehdy to byla nabíječka namontována do starého kola, čili nebyla univerzální a pojmenovaná byla ChargeNoCharge). Postoupili jsme s našimi projekty z krajského kola na celoslovenské a během obědové přestávky jsme se dali více do řeči. Rozhodli jsme se spojit a předělat nabíječku tak, aby se to dala použít na kterémkoliv kole.

Kolik máte zákazníků?

Platících zákazníků máme nula, jsme ve fázi prototypu, ale i díky tomu, že jsme se stali finalisty Nápadu roku se nám ozývají první vážní zájemci s žádostí o koupi. Dáváme je dohromady a půjdeme s nimi příští rok na Kickstarter.

Jaké jsou vaše tržby?

Zatím jsme produkt ještě neuvedli na trh, tim pádem nemáme zatím ani žádné prodeje nebo zisky. Uvedení na trh plánujeme v březnu 2017, kdy by již měl být plně připraven a dokončen.

Jaký vývoj očekáváte v nejbližší době?

Připravujeme produkt na sériovou výrobu, připravujeme kampaň na Kickstarter, jednáme s investory. Těšíme se, co přinese příští rok.

Máte za sebou nějaké investice, nebo financování řešíte jiným způsobem?

Momentálně řešíme několik investičních nabídek, ale zatím jsme žádnou investici neuzavřely.

Adrián Páleš Ridelo

Adrián Páleš

Jaký je váš tým?

Tým tvořím já, Adrián Páleš, a Peter Denda. S Adrianem se známe ze školy. Já zastupuji funkci CEO a také jsem i founder a Adrián je CTO a founder. Před 4 měsíci jsme do týmu vzali Petra Dendisa (majitel marketingové agentury Tarantula.sk), který má 10 leté zkušenosti s performance marketingem a široké znalosti crowdfundingových kampaní.

Plánujete expanzi?

Jdeme rovnou do zahraničí. Ze začátku se plánujeme zaměřit na země západní Evropy, později plánujeme s případně upraveným produktem expandovat do Asie a dalších kontinentů.

Kde vidíte svůj startup za 5 let?

Rádi bychom i dál po dokončení naší cyklonabíječky zaměřovali na smart cyklodoplňky, gadgety a podobné legrácky. Už jsme začali uvažovat i nad novým produktem. A případně do pěti let udělat i náš vlastní elektrokolo, protože vývoj v této stále postupuje.

Kdy a jakým způsobem jste se během podnikání dostali do nějakého fuck-upu a co byste poradil ostatním startup?

Podle nás máme takové dva velké fuck-upy. První, že jsme ohledně partnerů vsadili jen na jednu kartu a soustředili se jen na jedno řešení a druhý, že když jsme se s někým na něčem ústně dohodli, ale už si to nepotvrdili přes e-mail a počítali s tím. Obojí se nám vymstilo.

Diskuze k článku