Startup Sauna míří do Prahy. Trénujte a registrujte se, bude horko

Malé a nenápadné Finsko se už dávno nevzpamatovává z kolapsu vlajkové lodi Nokie. V jejích donedávna prázdných kancelářích teď úřadují startupy jako třeba Supercell (Clash of Clans, Hay Day), který s denními příjmy 2,4 milionu dolarů zastínil i dosavadního premianta finské startupové scény Rovio (Angry Birds). Helsinky na zádech starého technologického světa budují jeden z nejzajímavějších startupových ekosystémů Evropy a prim na scéně hraje právě Startup Sauna.

Kromě coworkingového prostoru pořádá vlastní akcelerační program a startupovou konferenci Slush, kam by letos mělo zavítat kolem 5000 návštěvníků. Ambiciózní Startup Sauna sídlí v industriálním kampusu Aalto University a má skvěle našlápnuto, UBI Networks ze Silicon Valley ji nedávno ocenili jako nejlepší univerzitní inkubátor mladší pěti let. Do Prahy dorazí se svými Warm-upy, které slouží jako lokální kvalifikace do hlavního programu. Nejlepší z místních finalistů tak mají velkou šanci dostat pozvánku do podzimního běhu.

Programem od roku 2010 prošla stovka startupů, plné ruce práce s nimi mělo kolem padesáti koučů a po úspěšném absolvování zatím souhrnně naraisovaly nějakých 20 milionů eur. Poslední absolventi mají přístup ke kapitálu snadnější, finsko-čínská venture kapitálová společnost InVenture v rámci podpory programu nejen posílá své investory pracovat se startupy, ale nabízí též investici 100 tisíc eur za 15% podíl. Mezi úspěšnými absolventy je například Blaast, provozovatel cloudových aplikací pro starší mobilní telefony v rozvojových zemích jako Indonésie, či populární litevský Infogr.am.

My sami jsme se startupem 720°, který má zlepšovat zdraví a produktivitu v kancelářích, na jaře ještě nabírali směr a Startup Sauna Warm-up nás příjemně nakopnul. Byli jsme mezi finalisty jediný startup, který neměl funkční prototyp, a postup jsme ani nečekali. Zpětnou vazbu i kontakty jsme pak zúročili a na léto se dostali do příbuzného akceleračního běhu Summer of Startups.

Zázemí je opravdu super, Saunu podporuje univerzita, kampus disponuje vším možným pro jakékoliv prototypy, kolem se pohybuje spousta talentů a startupy si navzájem pomáhají. My těžíme například z nejstarších absolventů programu – náš designer je z populárního Blaastu, zatímco s jiným startupem pracujeme na našich prvních hardwarových prototypech. Přitom na počátku byl jen výlet několika studentů do Silicon Valley, nyní Startup Sauna koncentruje klíčové osobnosti z oblasti podnikání a je lídrem budující finský startupový ekosystém.

Krom horka v sauně se připravte na další severské specifikum, Finové jsou zvyklí si užívat noční život stejně intenzivně jako startupování během dne. A že dobrý elevator pitch je klíč k úspěchu, to se v Sauně ukazuje často, mezi pravidelnými návštěvníky nejsou jen podnikatelé a investoři ze Silicon Valley, ale třeba taky finský prezident či vládní ministři. To skvěle dokresluje unikátní pozici Sauny ve finském ekosystému. Je to na vás, registrace pro pražský event je otevřená!