Seznam přinese peníze do StartupYardu a navíc poskytne své technologie

O plném rozsahu již delší dobu připravované spolupráce zástupci Seznamu informovali české novináře přítomné v Paříži, a to symbolicky těsně před zahájením hlavní evropské technologické konference LeWeb. Současně se právě dnes v 10 hodin dopoledne rozjely nové webové stránky StartupYardu, které obsahují aktuální informace o nové podobě programu.

Snímek obrazovky 2013-12-10 v 10.09.08

StartupYard se se svou další várkou startupů oborově zaměří na oblast dat, konkrétně na vyhledávání, analytiku a sémantiku. O to víc dává nové partnerství se Seznamem smysl a jednička tuzemského internetu navíc hodlá být poměrně štědrá a podělit se o nemalý kus svého know-how.

Těžká výzbroj hned od startu

„Vezmeme robota z našeho fulltextového vyhledávání a dáme startupům možnost ho používat. Stejně tak jim dáme k dispozici i výběr zpracovaných dat (zahrnuje kolem 100 milionů dokumentů) a přidáme mentory, kteří týmům pomohou pochopit, jak o datech přemýšlet,“ prozradil Marek Nový, Head of Business Development v Seznamu, který aktivity povede.

Jelikož se Seznam může chlubit asi největšími zkušenostmi z této oblasti v celém regionu, jeho nástroje by měly výrazně zrychlit start jakéhokoliv projektu zaměřeného na analýzu dat. Ať už to budou nejrůznější prediktivní služby, projekty spojené s oblastí SEO nebo třeba chytrá mediální analýza z webových zdrojů.

Poklad pro zkušené, šance pro nováčky

Nový zároveň potvrzuje, že pokud se některý z přibližně šesti plánovaných projektů projeví jako hodně nadějný, může mu toho Seznam zpřístupnit ještě víc. Stejně tak ale dostanou šanci i méně zkušené týmy, které si například s Hadoopem zatím netykají, protože jedním z cílů je právě jejich výchova s pomocí českých i zahraničních mentorů.

„Chceme dát akceleračním programům v Česku nějaký směr. Místní scéna je trochu v útlumu a rádi bychom jí tak oživili. Je to experiment,“ konstatuje šéf Seznamu Pavel Zima. A dává tušit, že pokud ani tohle nezabere, možná to na nějaký čas pro tahouna českého internetu bude také startupová aktivita poslední, alespoň z těch větších.

Připomeňme rovnou, že StartupYard dostal i nového šéfa v podobě Cédrica Maloux. Ten v něm poslední dva roky působil jako mentor a po nějakou dobu vedl i českou herní společnost Geewa.