Polsko se rozhodlo podpořit ukrajinské startupy 100 miliony USD

Prezident Bronislaw Komorowski, ministr Olgierd Dziekoński, polská státní banka BGK a soukromá banka PKO BP, která již na Ukrajině působí pod názvem Kredobank, to jsou hlavní hráči v přípravě nového fondu pro podporu ukrajinských malých firem a startupů.

„Děláme to, abychom podpořili nový ukrajinský průmysl, nové podnikání a novou střední třídu. Je to něco, co je nad možnosti zaklíněné struktury hospodářství, které je nyní v rukou oligarchů,“ komentoval pro list Gazeta přípravu fondu prezident Komorowski.

Fond má pomoci malým ukrajinským firmám, nejen technologickým, aby se mohly rozvíjet. Konečným cílem je umožnit jim, aby mohly vstoupit na Varšavskou burzu. Obchodování na polské burze by je mělo alespoň zčásti uchránit před korupcí, která je na Ukrajině ohrožuje. Některé ukrajinské společnosti se již na polské burze obchodují.

Polsko se pro účely nového fondu hodlá inspirovat zkušenostmi, které nabralo v posledních desetiletích díky činnosti polsko-amerického Polského podnikatelského fondu (Polish Enterprise Fund), fungujícímu u našeho severního souseda od roku 1990, spravovaného společností Enterprise Investors. Fondy PEF spoelčnosti Enterprise Investors v současnosti pečují o kapitál v hodnotě přes 2 miliardy dolarů.