Jak dostat byznys do světa? Koala Phone na to jde skrz smartphony pro starší. A jde jí to

Když bratři Tomáš  a Josef až příliš často pomáhali babičce s telefonem, protože si třeba nedokázala přečíst přijatou zprávu, uvědomili si, že pro někoho takového uživatelské prostředí telefonů není připravené.

„Zkusili jsme jí pořídit velký seniorský telefon, ale nebyla s ním spokojená. Ona je aktivní a ráda cestuje, určitě si nepřipadá stará,“ říká Tomáš Slavíček. A začali se zajímat, jak stejný problém řeší jiní lidé. Rozhovory a dotazníky rozšířili až na diplomovou práci a zjistili, že na trhu skutečně něco chybí. Dali tomu jméno Koala Phone.

Teď, po roce a půl, a řadě testování pro různé telefony s Androidem, mají na kontě nejen úspěch na Social Impact Award v rámci pražského Impact Hubu. Tam mimochodem získali ocenění za posouvání projektu kupředu.

Koala Phone má za sebou už test na českém trhu. Ten zahrnoval třeba přesouvání tlačítek sem a tam a změny textů – podle toho, aby se seniorům telefony ovládaly co nejlíp. Základ aplikace je připravená i pro další platformy, i když všechny funkce zatím nejdou upravit, takže nad jinými systémy zatím visí otazník.

Teď se Koala chystá na propagaci do světa. Zatím na online médiích, tvůrci experimentují i s AdWords nebo reklamou na Facebooku.

Koncept 2 KoalaPhone

Chytrý telefon s hloupým prostředím

Koala Phone kompletně nahrazuje původní uživatelské prostředí telefonu. Takže má chytrý telefon najednou velkou klávesnici na psaní SMS, upravený fotoaparát s velkou spouští a zjednodušené aplikace jako prohlížeč fotek, budík nebo svítilnu.

„Jedná se o kompletní prostředí, které svým vzhledem a ovládáním připomíná klasický tlačítkový telefon. Je vhodné pro všechny lidi, kteří se dosud dotykových telefonů báli, měli problém s malou klávesnicí nebo s nečitelným textem,“ vysvětluje Tomáš.

Kombinace moderního pro starší je podle něj pro byznys ideální. „Populace stárne a problémy s očima budou mít za chvíli všichni. V běžných obchodech už se dají koupit prakticky jen telefony s dotykovým displejem. Je to trend, ale běžní lidé tyto smartphony spíše nechtějí. Na miniaturní klávesnici se špatně píše, oni nevidí na malé ikonky…,“ říká.

Klávesnice KoalaPhone

Asi štěstí

Za první větší světový úspěch už jde považovat to, že se aplikace Koala Phone držela dva dny na hlavní straně subredditu Android.

„Asi částečně štěstí, částečně to byly příspěvky kamaráda na Hacker News, Designer News a dalších portálech. Tam si jich někdo všimnul a odkaz na náš web vložil i na Reddit,“ říká Tomáš Slavíček.

Po testování a nastavování ceny připravili druhou edici aplikace, u které je možné sedm dní si zkoušet všechny funkce zdarma. A propagace nezapadá.

„Chtěli bychom navázat kontakt s dalšími partnery, například s mobilními operátory nebo s výrobci telefonů, ale tato jednání jsou zatím stále na začátku,“ říká Tomáš. Vedle toho láká: „Pokud by někoho náš projekt zaujal a chtěl by nám pomoci s marketingem, určitě jeho pomoc uvítáme“.

Kousek od světa

Koala Phone má na světový trh, na který se těší, skutečně nakročeno. „Vyšlo nám ještě několik recenzí, například v Litvě a dalších zemích, ale větší mediální zásah jsme zatím neměli,“ přibližuje Tomáš.

Pečlivě se proto chystají. Připravují lokalizace do dalších jazyků a vedle toho dokončují ještě další funkce. „Plánujeme doplnit například qwerty klávesnici na celou šířku displeje, vlastní zamykací obrazovku, nebo upravenou obrazovku příchozího hovoru,“ vypočítává.

Pro duo bratrů nejde o první projekt, na kterém pracují společně. Už dřív vytvořili několik her, nejúspěšnější byla hra HexaLines, logická puzzle hra pro jednoho až tři hráče. Jejich Handwrite Notes zase umožňuje psát zápisky pomocí tahů prstem.

Diskuze k článku