Kickstarter zjednodušil pravidla, nebude ověřovat projekty

Usilovat přes Kickstarter o investice od veřejnosti bude snazší než kdy dřív. Nejznámější crowdfundingová platforma světa se totiž rozhodla, že nechce projektům stát v cestě, a významně zjednodušila pravidla pro usilování o investici.

Kickstarter během své existence zafinancoval 981 milionů dolarů do 62 932 projektů. Veškeré projekty, které se v minulosti na stránce objevily, musely splňovat přísná pravidla a procházely ručním schvalovacím procesem pracovníky společnosti.

Schvalovací proces se nicméně mění a bude do budoucna probíhat automaticky, pomocí speciálního algoritmu, kterému nepotrvá víc než 5 minut. Potom, co projekt procesem projde, bude jej jeho autor bude moci rovnou naostro spustit. Pokud kampaň schvalováním projde, budou moci její autoři před spuštěním požádat Kickstarter o nezávazné připomínky. Manuální schvalování přijde ke slovu pouze tam, kde projekt neprojde algoritmem.

A to není to jediné, co se mění. Kickstarter zkrátil pravidla z tisíce na asi 300 slov a zrušil většinu stávajících omezení pro kampaně. Především ale došlo k odstranění všech zakázaných produktů a projektů, kterých dříve byla na Kickstarteru celá řada (například zkrášlovací přípravky Kickstarter odmítal financovat). Jediné, co je nyní zakázáno, jsou nebezpečné a nelegální kampaně.

Kickstarter se tím přibližuje rychle rostoucímu Indiegogo. To již od svého počátku zvolilo zcela odlišnou strategii, když blokovalo jen nelegální a nebezpečné kampaně, všechno ostatní mělo na jeho stránkách zelenou. Mnoho z těch, kdo byli v minulosti na Kickstarteru odmítnuti, následně své kampaně zrealizovalo právě zde.